Młodzi są zajechani – raport z projektu Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?

Data dodania:
19 stycznia 2021
Typ materiału:
raport
Poziom edukacji:
wszystkie poziomy edukacji
Dla kogo:
dyrektorzy i dyrektorki, nauczyciele i nauczycielki, rodzice
Obszar programowy:
wrażliwość społeczna i zaangażowanie obywatelskie, zdrowie psychiczne i fizyczne
Tagi:
dobrostan, edukacja obywatelska, kompetencje przyszłości, partycypacja, relacje, świadomość społeczna, uważność, współpraca, zdrowie psychiczne
Licencja:
CC-BY-SA 4.0

Oto 5 rzeczy, które zrozumieliśmy o codzienności nastolatków i 5 zasad naszej pracy, które zwiększały sens działania z młodzieżą. To wnioski z projektu Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi? Za każdym z nich kryją się refleksje i doświadczenia, które tu zwięźle prezentujemy. Mamy nadzieję, że ten raport przyczyni się do dalszych rozważań i dyskusji, a przede wszystkim będzie wstępem do potrzebnych zmian w pracy z młodymi ludźmi.

Celem projektu Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi? było wzmacnianie głosu młodych ludzi w sprawach, które są dla nich ważne. Chcieliśmy rozwijać ich podmiotowość, poczucie sprawczości i kompetencje społeczne. W projekcie wzięły udział 24 osoby, w wieku 15-19 lat, pochodzące zarówno z dużych miast (Szczecin, Trójmiasto, Bielsko-Biała), jak i małych miejscowości (Brzozów, Otwock) z różnych stron Polski. W ramach działań projektowych zapewniliśmy osobom uczestniczącym wsparcie mentorskie, dofinansowanie ich inicjatyw i program szkoleniowy, który powstawał w oparciu o ich bieżące potrzeby. Ale przede wszystkim zapewniliśmy bezpieczną przestrzeń na bycie sobą, otwartość na autentyczność i komunikację bez presji zadań do wykonania.

Zobacz również