W wyjątkowej przestrzeni Brain Embassy w Warszawie pod koniec maja zorganizowaliśmy X Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą. To wydarzenie to dla nas zawsze wielkie święto, podczas którego celebrujemy ukończony z sukcesem rok pracy w programie Szkoła z Klasą.

Tegoroczny Festiwal był wyjątkowy bo spotkaliśmy się pierwszy raz od czasu pandemii. Spragnieni kontaktu z nauczycielami i uczniami zaprosiliśmy 20 zespołów szkolnych do udziału w aktywnościach przygotowanych z myślą o naszych gościach. Reprezentacje szkół przybyły do warszawy z całej Polski, w tym z oddalonej podkarpackiej Dydni czy pomorskiego Czarnego. Byli z nami uczniowie i uczennice edukacji wszesnoszkolnej, szóstoklasiści a nawet ze szkoły branżowej. Mimo takiej różnorodności grupy, udało nam się stworzyć współpracujący zespół, który wzajemnie się słuchał, razem pracował, ale też dobrze się bawił. I taki też był cel wydarzenia: poznać się, wymienić doświadczeniami i zmotywować do dalszej pracy. Dlatego postawiliśmy na integrację i inspirację. 

Po gorącym powitaniu gości przez Mariannę Hajdukiewicz, dyrektorkę programową z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Agatę Łuczyńską, prezeskę Fundacji Szkoła z Klasą, zaprosiliśmy na bajkę o ciepłym i puchatym. Opowiedziała ją Iwona Pietrzak-Płachta, nauczycielka roku 2022, która zabrała nas do krainy dzielenia się dobrym słowem. Iwona takie i inne wspierające opowieści na co dzień czyta swoim uczniom i uczennicom w pliszczyńskiej bibliotece szkolnej. Tam też stworzyła „Wypożyczalnię Skrzydeł”, w której codziennie dmucha w skrzydła najmłodszych. Przekazała nam pomysły, jak taką przestrzeń sprzyjającą budowaniu bezpieczeństwa psychicznego i dobrostanu można stworzyć w obrębie szkoły.

W drugiej części Festiwalu uczniowie i uczennice wzięli udział w warsztatach „Budujemy Szkołę Przyszłości”. W ten proces wpletliśmy metody, które uczestnicy programu Szkoła z Klasą poznali w ciągu roku. Przestrzenie ich szkół marzeń powstały przy wykorzystaniu agile. Na społeczności szkolne i ich potrzeby spojrzeli pod kątem design thinking. A to, czego chcieliby się uczyć omówili uwzględniając odwrócone nauczanie. Powstały makiety szkół, które miały dużo miejsc sprzyjających integracji – były kanapy czy basen pod palmami. Naszą uwagę zwrócił ogrom zieleni, strefy relaksu oraz wygodne biurka i krzesła. W takich szkołach chce się uczyć, a nauczyciele są wyrozumiali i wspierający. Pomagają w procesie zgłębiania wiedzy, dają przestrzeń do rozwoju oraz pielęgnują talenty. W takiej szkole nie ma nudy, jest twórcza atmosfera oraz jest bezpiecznie pod każdym względem, też emocjonalnym. 

Równolegle do prac projektowo-konstrukcyjnych trwał warsztat dla dorosłych, podczas którego przedstawiliśmy nasze stado WielBłędów, czyli fundacyjne maskotki do pracy z błędem w procesie edukacji. O idei i praktyce opowiedziała Marta Florkiewicz-Borkowska, współtwórczyni materiałów do pracy w klasie z wykorzystaniem WielBłędów. Zachęciła do korzystania z bezpłatnych materiałów oraz przygarnięcia na jakiś czas maskotek, które już od września zagoszczą w polskich szkołach.

Na koniec uczniowie i uczennice zaprezentowali efekty swojej pracy, przy okazji wykorzystując doświadczenie tegorocznego wyzwania, czyli wystąpień publicznych. Słuchający ich dorośli byli pod wrażeniem kreatywności ale też świadomości tego, czego dzieci w szkole potrzebują. I po raz kolejny przekonali się, jak właściwe jest partycypacyjne podejście do tworzenia środowiska do nauki. Przyznali, że chcieliby częściej oddawać szkołę w ręce dzieci i tym samym budować ich poczucie odpowiedzialności i wpływu. 

Takie spotkania zawsze nas cieszą i wiemy, że dla Was też są ważne. Lubimy razem świętować, twórczo pracować i wzajemnie się inspirować. A puentą niech będzie wypowiedź jednego z pierwszoklasistów, który zwrócił się do rodziców, gdy odebrali go przy szkole: „Zawsze będę jeździł na te festiwale tato, było super!”.

Za nami X Festiwal Szkoły z Klasą!

 

Program prowadzony jest przez Fundację Szkoła z Klasą przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.