Uczenie się w czasie wakacji brzmi jak koszmar każdego dziecka. Nikogo nie zmusimy do siedzenia nad książkami, ale wiemy za to doskonale, że nauka może być fascynująca i pełna rozrywki. Eksperymenty i doświadczenia, które można wykonać w domowym zaciszu, pomogą dzieciom zrozumieć, jak działa świat. Ponadto pobudzą ciekawość i zachęcą do odkrywania nowych rzeczy. Pomogą w tym karty eksperymentów, czyli  zestaw gotowych scenariuszy przystosowany do poziomu szkoły podstawowej. 

Domowe laboratorium – sposób na spędzanie czasu z dzieckiem w wakacje

Eksperymenty i doświadczenia przeprowadzane w domowych warunkach mogą być tak samo fascynujące, jak te, które widzimy w profesjonalnych laboratoriach. Działanie fizyki i chemii można zademonstrować w sposób budzący zainteresowanie dziecka i to bez użycia specjalistycznego sprzętu. Doskonałą zabawą może być wspólne przygotowywanie doświadczenia, dzięki czemu pobudzamy kreatywność, ciekawość świata oraz chęć do dalszej nauki! Przykładem takiego domowego eksperymentu  może być posadzenie na słoiku z gazą ziarna fasoli i obserwowanie, jak szybko wykiełkuje. Innym pomysłem może być zanurzenie nitki w mocno osolonej wodzie i przyglądanie się, jak z czasem sól krystalizuje się na niej. W obu przypadkach dziecko może prowadzić własny dziennik doświadczalny, aby dzień po dniu obserwować wyniki i poczuć się jak prawdziwy naukowiec!

Karty eksperymentów – zestaw inspiracji

Gotowe Karty eksperymentów przygotowane dla wychowawców i wychowawczyń zawierają mnóstwo inspiracji i sprawdzonych pomysłów na angażowanie dzieci ze szkoły podstawowej w poznawanie świata. Scenariusze zawierają spis potrzebnych elementów do przeprowadzenia eksperymentu oraz dokładną instrukcję, jak wykorzystać doświadczenie i do czego może ono posłużyć. 

Eksperymenty przyrodnicze dla młodych ludzi

Fizyka może wydawać się skomplikowana, ale to jedna z najbardziej ekscytujących dziedzin, które opisują rzeczywistość. Zależności, jakie kierują naszym światem, można przedstawić w mikroskali i tym samym wytłumaczyć, jak działa świat. Mając do dyspozycji wyłącznie rzeczy dostępne w większości domów, można przygotować kilka ciekawych eksperymentów.

  • Przygotujcie wspólnie dwie szklanki – jedną ze słodką, a drugą ze słoną wodą – i umieśćcie w niej jajko. Dzięki różnicom w wyporności będzie można nie tylko wytłumaczyć, jak działa  teoria fizyki w praktyce, ale także opowiedzieć, dlaczego w morzu pływa się o wiele łatwiej niż w jeziorze.
  • Stwórzcie z mąki ziemniaczanej i wody ciecz nienewtonowską i próbujcie dotykać jej na różne sposoby – raz szybko, raz wolno, raz mocno, a raz delikatnie. To jedna z najbardziej fascynujących substancji na świecie i z pewnością dostarczy zabawy na długie godziny. 

Eksperymenty psychologiczne i biologiczne – jak poznać siebie lepiej

Eksperymenty nie zawsze muszą dotyczyć nauk przyrodniczych. Można także przeprowadzać doświadczenia na sobie, po to aby skupić się na działaniu naszych zmysłów czy podejścia do emocji, które także są ciekawą przestrzenią do zbadania. 

  • Przygotujcie kilka różnych produktów spożywczych i próbujcie ich z zamkniętymi oczami i zatkanym nosem. Sprawdzanie, jak węch i wzrok wpływają na zmysł smaku, jest naprawdę fascynujące. 
  • Przy pomocy karty z rysunkami różnych twarzy przedstawiających wybrane emocje, możecie pokolorować konkretny wyraz twarzy danym kolorem kredki, który najlepiej oddaje wyrażaną emocję. Taka zabawa stworzy przestrzeń do rozmawiania emocjach, a także może posłużyć do wymyślania opowieści pełnych emocji, po to, aby się z nimi oswoić.

Te i wiele innych prostych eksperymentów naukowych przeprowadzanych podczas wakacji to naprawdę świetny pomysł na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi. Nauka nie musi być nudna i odbywać się wyłącznie w szkolnej ławce. Wykorzystujcie i śmiało dzielcie się Kartami eksperymentów z innymi. Wesołego eksplorowania!