ODKRYWAMY: Karty eksperymentów

aktywizacja, ruch
Licencja:
CC-BY-NC-ND

Prezentujemy zestaw scenariuszy doświadczeń, które bazują na kluczowych aktywnościach dzieci w szkole podstawowej.

1. BAŃKI MAŁE I DUŻE
    Z czego można zrobić największe bańki? Wystarczy kilka substancji, które mamy w domu: płyn do mycia naczyń, płyn do kąpieli, proszek do prania, ciepła woda. Recepturę znajdziesz w scenariuszu.
  1. MORSKIE JAJO
    Zanurzając jajka w wodzie zwykłej a następnie wodzie osolonej, zrozumiesz dlaczego łatwiej pływa się w morzu niż jeziorze.
  1. ODKRYWAMY EMOCJE
    Doświadczenia, które pomoże odróżnić emocje od uczuć. Emocje są chwilowe, spontaniczne i mogą szybko zniknąć, natomiast uczucia są trwalsze i nie zależą od bieżących sytuacji.
  1. PYCHOTA
    Doświadczenie pomaga zrozumieć czym jest zmysł smaku oraz jak on jest powiązany z innymi zmysłami: węchem, dotykiem i wzrokiem.
  1. RUROGRAJEK
    Prosta konstrukcja pozwoli ci zobaczyć jak działają wybrane instrumenty muzyczne oraz jak powstają drgania, które przekładają się na dźwięk.
  1. SPRAGNIONE ROŚLINY
    Drzewa i  rośliny działają wbrew grawitacji, potrafią transportować wodę z korzeni do liści, dzięki wąskim naczyniom kapilarnym. Proste doświadczenie zobrazuje to skomplikowane zjawisko.
  1. TAJEMNICZA SUBSTANCJA
    Newton zajmował się m.in. badaniami płynów, prawo hydrodynamiczne mówi, że lepkość płynów jest niezmienna. Natomiast ciecz „nienewtonowska” zachowuje się czasem jak płyn a czasem jak ciało stałe. Wszystko zależy od tego, jak na nie działamy.
  1. TAŃCZĄCE BĄBELKI
    Doświadczenie w zjawiskowy sposób obrazuje reakcję octu i sody oczyszczonej. Sprawdź,co się stanie, jak połączysz te dwie substancje.
  1. UWIĘZIONY PŁOMIEŃ
    To zjawisko próbowali wyjaśnić i fizycy i chemicy, jednak ich teorie różnią się od siebie i do tej pory nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić tego doświadczenia.
  1. ZEGAR SŁONECZNY
    Doświadczenie pokazuje ruch obrotowy Ziemi, pozwala również rozpoznawać kierunki świata oraz zapoznać się z zegarami budowanymi od starożytności.