Solidarność. Podaj dalej!

Celem programu jest uwrażliwianie uczniów i uczennic na drugiego człowieka oraz tworzenie przestrzeni do rozmowy w szkole na aktualne tematy społeczne. Solidarność. Podaj dalej! jest prowadzona w Polsce przez Fundację Szkoła z Klasą od 2017 roku. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w przedsięwzięciu analizują i interpretują współczesne fotografie, a następnie przekuwają swoje myśli w tekst – piszą pocztówkę i wysyłają ją do wybranych nieznajomych osób lub instytucji.

Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez same zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami i fotografkami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez uczniów i uczennice.

Program jest realizowany międzynarodowo, a w akcji biorą udział również szkoły z Francji, Chorwacji, Słowenii, Hiszpanii i Włoch.

Zapraszamy na międzynarodową stronę projektu: www.fraternity-card.eu.

Rekrutacja do obecnej edycji programu została zakończona. Zapraszamy na kolejną we wrześniu 2024 r.

Co oferujemy w programie?

Czego dowiesz się z programu?

Często rozmawiam z uczniami na tematy ważne, ale dzięki temu programowi i tym godzinom, które spędziliśmy, analizując najpierw zdjęcia, a później pisząc kartki, tak naprawdę poczułam, że zrobiliśmy coś naprawdę wielkiego i dobrego. Myślę, że dużo dała uczniom ta świadomość, że ich przemyślenia, słowa są ważne i że to ich przesłanie solidarności dotrze do zupełnie nieznajomej osoby.

nauczycielka, szkoła ponadpodstawowa, woj. śląskie

Program zwraca uwagę dzieci i młodzieży na ważne tematy tj. solidarność, tolerancja, ubóstwo, migracje, rasizm. Program został tak skonstruowany, że można go realizować zarówno z dziećmi młodszymi, jak i ze starszymi. Myślę, że projekt zyskuje na atrakcyjności ze względu na to, że działania dzieci mają wymierny charakter – otrzymanie informacji zwrotnej.

nauczycielka, szkoła podstawowa, woj. wielkopolskie

W Polsce w programie wzięło udział:

szkół i przedszkoli
nauczycieli i nauczycielek
uczniów i uczennic

Agnieszka Gwiazdowicz
koordynatorka programu

Program Solidarność. Podaj dalej! (SAY) jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + i prowadzony przez: La Ligue de l’enseignement – Francja, Fundacion CIVES – Hiszpania, CMS, Center for Peace Studies – Chorwacja, Humanitas – Słowenia, ARCI – Włochy, Fundację Szkoła z Klasą – Polska.

Finansowanie:

logo Erasmus+