Wakacyjne gry i zabawy na świeżym powietrzu to doskonała okazja, żeby spędzić czas, a przy okazji zadbać o zdrowie i kondycję. Lato to doskonały czas, żeby częściej wychodzić i więcej aktywności zorganizować na zewnątrz. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać daleko, żeby poczuć wakacyjny klimat. Czasem wystarczy wyjście do pobliskiego parku lub nawet na podwórko, aby wzmacniać ciało i umysł. Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu mogą rozwijać nie tylko mięśnie i koordynację ruchową, ale także kreatywność, spostrzegawczość, a nawet relaksować i odprężać!

Gry i zabawy ruchowe

Tradycyjne gry i zabawy ruchowe znane od pokoleń, czyli zabawa w chowanego lub w berka to kropla w morzu możliwości. Zabawy w grupie na świeżym powietrzu uczą nie tylko rywalizacji, ale także współdziałania. Doskonałym tego przykładem może być chusta animacyjna, która rozwija kompetencje pracy w grupie niezależnie od wieku. Kolejnym pomocnym gadżetem jest hula hop, które można wykorzystywać na wiele sposób poza klasycznym, np. robiąc wyścigi toczenia kółka lub przeciskanie się przez kółko w różny sposób.

Zabawy na spostrzegawczość i kreatywność

Zabawy na powietrzu nie muszą być związane ze sprawnością fizyczną. Doskonale sprawdzają się także rozrywki nastawione na kreatywność i spostrzegawczość. Świetnym pomysłem, który zwykle angażuje dzieci na długie godziny, jest rysowanie kredą na chodniku. Należy przy tym pamiętać zawsze o własnym bezpieczeństwie i tym, aby nie zakłócać bezpieczeństwa innych użytkowników i użytkowniczek ruchu drogowego. Dlatego najlepiej rysować na wybetonowanych placach i parkingach, z dala od jezdni. Doskonałą rozrywką jest także inspirowanie dzieci do spostrzegawczości – wspólne szukanie wszystkich przedmiotów w danym kolorze, opisywanie elementu krajobrazu bez używania konkretnych słów – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. 

Fińskie zabawy ruchowe na powietrzu

Fińscy nauczyciele WF-u korzystają z badań, z których wynika, że ruch na świeżym powietrzu jest o wiele zdrowszy i bardziej angażujący (szczególnie w niskich temperaturach) niż zajęcia ruchowe w sali gimnastycznej. Takie ćwiczenia sprawiają, że uczniowie są pobudzeni, dotlenieni i mają o wiele lepsze samopoczucie. Raport przygotowany w oparciu o pracę fińskich nauczycieli można przeczytać tutaj. Warto zaznaczyć, że gry i zabawy na świeżym powietrzu nie są w Finlandii zależne od warunków atmosferycznych. Nawet gdy pada lub jest chłodno, można w aktywny sposób spędzić czas poza budynkiem, w myśl zasady, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. 

Relaks na świeżym powietrzu

Gry i zabawy na świeżym powietrzu to nie tylko zajęcia przypominające lekcje wychowania fizycznego lub grę w podchody. Korzystanie z dobrodziejstw natury wpływa pozytywnie także na relaks i odprężenie. Przygotowaliśmy zestaw aktywności odprężających, które wspaniale sprawdzą się w wolnym czasie na podwórku lub w parku. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dzieci w aktywne słuchanie, czyli opowiadanie historii, podczas którego reagują one we wcześniej ustalony sposób, np. kładą się na trawie lub podskakują. Wiele rozluźniających, rozciągających ćwiczeń można zaczerpnąć z zajęć jogi, a proste asany to doskonała metoda, aby nauczyć się kontroli nad własnym ciałem.