Dom Sąsiedzki na Młynarskiej jest dosyć młodą placówką, działa w ramach Wolskiego Centrum Kultury od  2016 roku. W nasz program zaangażowała się grupa nastolatek, które chętnie przebywają w tej placówce i spędzają w niej czas korzystając z oferty zajęciowej. Natomiast są to zajęcia odgórnie zaplanowane przez placówkę, więc postanowiłyśmy, że damy im szanse zmierzyć się ze swoimi pomysłami i projektami samodzielnie.

Na warsztatach z Diagnozy Potrzeb, w której wzięły udział zarówno dziewczyny jak i pracownice, zastanawiałyśmy się wspólnie, jak przyciągnąć młodych ludzi do domu sąsiedzkiego. W ocenie sytuacji nastolatków przeważały stwierdzenia, że są bardzo obłożeni lekcjami i pracami domowymi oraz komercyjnymi zajęciami pozaszkolnymi. Ponadto, w tym pokoleniu niewiele osób wie o istnieniu tego typu lokalnych placówek, a jeśli wiedzą – utożsamiają je z placówkami typowo pomocowymi.

Postanowiłyśmy to zmienić. Aby przyciągnąć do placówki więcej młodych ludzi nie wystarczy jedna ścieżka działania! Musiałyśmy pomieszać merytorycznie wszystkie możliwe tematy J  Po określeniu grupy potencjalnych odbiorców, ich potrzeb i zainteresowań zapadła decyzja, aby zrealizować projekt związany z modą. Nastolatki dotarły do stylistki, Pani Ewy Ostaficzuk – Olbrychskiej, która im bardzo imponowała. Zaproszenie jej do Domu Sąsiedzkiego było możliwe dzięki finansowaniu z programu Włączeni 2.0.

Dziewczynki same opracowały plakat i ulotkę informacyjną, przeprowadziły promocję wydarzenia w swojej szkole, wśród znajomych oraz w swoim otoczeniu, np. w bibliotece. Na warsztat mogli zgłosić się chętni od 12 roku życia. Spotkanie było o tyle ciekawe, że nie powielało typowego spotkania ze stylistką jakie znamy np. z programów telewizyjnych. Poza podstawową wiedzą o typach sylwetki, rodzajach karnacji i palecie barw, rozmawiałyśmy o naszym wizerunku w kontekście trybu życia jaki prowadzimy, co w sobie lubimy, w czym czujemy się dobrze. Oraz najważniejsze:  co zrobić, żeby ubierać się modnie, ale w zgodzie z własną osobowością?