Społeczna Szkoła Podstawowa STO nr 30 od dawna włącza uczniów w decydowanie o tym, jak wygląda i pracuje ich szkoła. Teraz, w ramach projektu Włączeni uczniowie wraz z nauczycielami postanowili pójść krok dalej i wprowadzić Szkolny Budżet Partycypacyjny.

Dzień Obywatela to wydarzenie, bez którego nie może rozpocząć się żaden rok szkolny. Jest to tzw. Dzień Specjalny, kiedy nie odbywają się zwyczajne lekcje a uczniowie pracują w grupach poznając i rozwijając pomysły i programy szkolne proponowane zarówno przez grono pedagogiczne jak i samych uczniów. Każda inicjatywa ma na celu wykreowanie możliwości do zaangażowania społecznego uczniów.

Jak co roku, uczniowie dowiedzieli się o jakie nagrody będą mogli się starać, kiedy odbędą się wybory do samorządu uczniowskiego i co należy zrobić by w nich wystartować a także, jak działa Szkolna Organizacja Pozarządowa. Nowością w tym roku szkolnym było wprowadzenie szkolnego budżetu partycypacyjnego.

Tym pomysłem, w ramach projektu Włączeni zaopiekowała się klasa VII. Zaproszony ekspert wyjaśnił młodzieży na czym polega idea budżetu partycypacyjnego, jak działa zgłaszanie i realizacja projektów. Tą wiedzą uczniowie klasy VII podzielili się z resztą koleżanek i kolegów podczas Dnia Obywatela.

Kolejnego dnia czekało na nas nie lada wyzwanie, gdyż od wiedzy czym jest budżet partycypacyjny do wprowadzenia go w szkolne życie, jest jeszcze długa droga. Wraz z uczniami stworzyliśmy szczegółowy regulamin i harmonogram projektu oraz wypracowaliśmy kryteria oceny i wyboru projektów. Przeprowadziliśmy również analizę SWOT dla projektu i opracowaliśmy ewentualne, awaryjne rozwiązania np. serię reklam radiowych w przypadku niewielkiego zainteresowania i małej ilości zgłaszanych projektów.

Termin składania projektów do wstępnej analizy mija 17 października. Oby komisja miała jak najwięcej pracy 🙂

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt Włączeni realizowany jest w ramach miejskiego Programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”. „Młoda Warszawa” to spójny i długofalowy program działań na rzecz młodzieży realizowany przez samorząd z udziałem przedstawicieli młodzieży, miejskich instytucji, organizacji pozarządowych, uczelni i przedsiębiorców.