Ponad 100 uczniów i nauczycieli z 18 szkół branżowych i technicznych z całej Polski spotkało się z nami w Warszawie podczas Festiwalu Projektów, który był kulminacją pierwszego roku programu Impuls. Szkolny Warsztat Zmian realizowanego przez Fundację Szkoła z Klasą. 

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania wyjątkowych projektów społecznych, które przez ostatnie miesiące powstawały w szkołach.

Projekty, które zmieniają lokalne społeczności

Podczas festiwalu uczniowie i nauczyciele zaprezentowali 34 projekty społeczne, które odpowiadały na konkretne potrzeby lokalnych społeczności. Projekty były różnorodne – dotyczyły m.in. organizacji turniejów gier umysłowych dla społeczności szkolnej, międzykulturowych pikników integracyjnych, czy zajęć artystycznych z seniorami. Młodzież tworzyła również przewodniki dla nowych uczniów w językach polskim i ukraińskim, kampanie przeciw dezinformacji czy inicjatywy promujące zdrowe odżywianie i walkę z marnowaniem żywności.

Wsparcie w programie Impuls. Szkolny Warsztat Zmian

Program jest finansowany ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, która aktywnie wspiera przedsiębiorczość i innowacyjność, szczególnie wśród młodego pokolenia. Ambasada realizuje liczne projekty edukacyjne i kulturalne, a także przyznaje granty na inicjatywy realizowane przez polskie organizacje pozarządowe, wspierając ich rozwój i promując wartości obywatelskie oraz współpracę międzykulturową.

Chcemy wzmacniać nasze relacje z młodym pokoleniem w Polsce. Dzięki wspólnym wartościom i współpracy możemy razem uczynić świat lepszym – bezpieczniejszym, silniejszym i bardziej dostatnim - podkreślał podczas wydarzenia w swoim przemówieniu Chargé d’affaires Daniel Lawton z Ambasady USA.

Znaczącym  elementem programu jest także współpraca z firmą Intel, która zapewniła wsparcie technologiczne dla wszystkich chętnych uczestników programu. Zespoły projektowe otrzymały dwa nowoczesne laptopy – jeden dla nauczyciela, drugi dla uczniów – co znacząco ułatwiło pracę nad projektami i zmniejszyło barierę sprzętową, która często hamuje innowacyjne inicjatywy w szkołach.

Chcemy ułatwić i wzbogacić uczestnikom proces projektowy oraz pozbyć się pewnej bariery, która przy tego typu projektach często się pojawia, czyli bariery sprzętowej. Wyposażymy młodzież w najnowocześniejszy sprzęt dedykowany do zastosowań AI. Szkolimy nauczycieli z używania sztucznej inteligencji, aby projekty edukacyjne stały się jeszcze ciekawsze i bardziej innowacyjne – podkreśla Michał Dżoga z Intel Corporation.

Nauczyciele i nauczycielki  uczestniczący w programie otrzymali również szkolenie z wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji, co otworzyło przed nimi nowe możliwości w pracy dydaktycznej i realizacji projektów.

Impuls do zmian społecznych w szkołach

Program Impuls. Szkolny Warsztat Zmian  oferuje uczestnikom bogaty pakiet wsparcia, który wykraczał daleko poza tradycyjne formy pomocy edukacyjnej. Nauczyciele wzięli udział w szkoleniach z zakresu design thinking, przywództwa adaptacyjnego, pracy z wielokulturową grupą czy wzmacniania uczniowskiej sprawczości. Otrzymali także materiały edukacyjne i metodyczne dotyczące edukacji międzykulturowej.

Uczniowie natomiast uczestniczyli w szkoleniach online dotyczących fundraisingu, budowania lokalnych partnerstw czy wystąpień publicznych. 

Chcemy, aby nauczyciele czuli się częścią aktywnej wspólnoty, która wspiera się w realizacji projektów i dzieli najlepszymi praktykami. Jednym z kluczy do sukcesu w edukacji jest właśnie współpraca – mówi Daria Rodzik, koordynatorka programu z Fundacji Szkoła z Klasą.

Impuls. Szkolny Warsztat Zmian - edukacja przez działanie

Festiwal Projektów programu Impuls. Szkolny Warsztat Zmian pokazał, że uczniowie szkół branżowych i technicznych potrafią nie tylko identyfikować problemy w swoich społecznościach, ale także tworzyć konkretne rozwiązania. Projekty rozwijały kompetencje zawodowe młodzieży oraz ich wrażliwość społeczną, umiejętność pracy w zespole i przedsiębiorczość. Praca w zespołach polsko-ukraińskich dodatkowo wzmocniła proces integracji i budowania mostów między kulturami w społecznościach szkolnych.

Impuls. Szkolny Warsztat Zmian to szansa na pokazanie, jak wielką wartość mają projekty społeczne realizowane przez młodzież. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu merytorycznemu i praktycznym warsztatom dla nauczycieli i nauczycielek, działania w ich szkołach nabiorą nowego wymiaru – podkreśla Gaja Andrukowicz, koordynatorka programu.

Galeria zdjęć z wydarzenia

Program jest finansowany ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Wsparcie dla szkół, przyjmujących uczniów i uczennice z Ukrainy, prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą przy współpracy z firmą Integrated Solutions.
Intel Corporation has provided funding for this Project (Projekt został sfinansowany przez Intel Corporation).