Publikacja „Jacy ludzie, taka szkoła. Osobiste doświadczenia z pandemii”

Data dodania:
25 maja 2021
Typ materiału:
publikacja
Poziom edukacji:
szkoła podstawowa klasy 1-3, szkoła podstawowa klasy 4-8, szkoła ponadpodstawowa
Dla kogo:
dyrektorzy i dyrektorki, nauczyciele i nauczycielki
Obszar programowy:
zdrowie psychiczne i fizyczne
Tagi:
dobrostan, zdrowie psychiczne
Licencja:
CC-BY-SA

Niektórzy pytają, jaka będzie szkoła, do której wrócimy. Naszym zdaniem to nietrafione pytanie. Szkoła jest i będzie taka, jaką ją sami stworzymy. Tytuł naszej publikacji to Jacy ludzie, taka szkoła. I tak właśnie jest – to ludzie ze swoimi przekonaniami, emocjami, zasadami, doświadczeniami i wiedzą tworzą szkołę.

Obawiamy się, że jeżeli doświadczeń z czasu zamknięcia szkół nie poddamy refleksji, to bardzo szybko wrócimy na utarte szlaki. Będziemy tylko bardziej zmęczeni, mniej uważni, a nauka płynąca z czasu kryzysowej edukacji zdalnej może zostać zapomniana.

Dlatego w niniejszej publikacji zbieramy osobiste historie z czasów pandemii: nauczycieli i nauczycielek, uczniów i uczennic, dyrektorów i dyrektorek, oraz rodziców. Mamy nadzieję, że będą one punktem wyjścia do dalszej pogłębionej refleksji o szkole, uczeniu, relacjach. Poza osobistymi historiami w publikacji zamieszczamy również komentarze ekspertów i badaczy, którzy pokazują wypowiedzi autorek i autorów w szerszym kontekście, a także – po każdym rozdziale, pytania do pogłębionej indywidualnej refleksji.

Publikację kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych edukacją. Chcielibyśmy, by stanowiła zaproszenie do wspólnej rozmowy o tym, jak zadbać o dobrostan społeczności szkolnej – bez względu na formę w jakiej prowadzone są zajęcia.

Publikacja powstała w ramach programu Szkoła z Klasą finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.