Tchoukball – co to takiego?

Data dodania:
28 maja 2015
Typ materiału:
scenariusz zajęć
Poziom edukacji:
szkoła podstawowa klasy 4-8, szkoła ponadpodstawowa
Dla kogo:
nauczyciele i nauczycielki
Obszar programowy:
angażujące środowiska uczenia się
Tagi:
aktywizacja, ruch
Licencja:
CC-BY-NC

Gra Tchoukball (czyt. czukbol) to rywalizacja bez agresji, sport bez kontuzji, zabawa bez przerwy.

Celem aktywności fizycznej nie jest kreowanie mistrzów, lecz współpraca na rzecz budowania harmonijnego społeczeństwa” – ta idea przyświecała dr. Hermannowi Brandtowi, szwajcarskiemu lekarzowi medycyny sportowej, który w roku 1970 stworzył tchoukball. Reguły gry eliminują nieczyste zagrania i bezcelową agresję – atak i obrona ukierunkowane są na piłkę, a nie na zawodnika drużyny przeciwnej. Tchoukball to świetna gra zespołowa dla wszystkich – nie wymaga szczególnych warunków fizycznych; podstawowe ruchy są proste i naturalne, oparte na biegu, podaniach, chwytach i rzutach. Bezkontaktowy charakter tej dyscypliny sprawia, że w tchoukball można grać w mieszanych składach, zarówno pod względem płci, jak i wieku.

Sport powoli zdobywa coraz więcej zwolenników w Polsce, szkoły grają w Tchoukball już w kilku miastach na terenie całego kraju. W Rybniku odbyły sie już na przykład 4. edycje Międzyszkolnej Ligi Czukbolowej. Dzięki szczególnym przepisom regulującym grę w czukbol, dziewczęta i chłopcy mogą razem tworzyć reprezentację szkoły.

Zdj. Technikum nr 4 w Rybniku