Poniżej prezentujemy materiały, które przygotowaliśmy dla nauczycieli i nauczycielek z Białorusi. Materiały powstały w oparciu o polskie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań e-learningowych i dotyczą różnych aspektów pracy w szkole.

Eksperci i ekspertki związani z Fundacją Szkoła z Klasą, Fundacją Dobrej Edukacji i Centrum Edukacji Obywatelskiej przeprowadzili 12 webinarów, z których 9 jest dostępnych z napisami w j. białoruskim i rosyjskim, a 3 można odsłuchać z tłumaczeniem symultanicznym na j. białoruski.

Oprócz nagrań można skorzystać również z materiałów dodatkowych, pogłębiających temat poruszony podczas webinaru. W plikach do pobrania znajdziecie m.in.:

• artykuł Marcina Perfuńskiego o tym, jak Jak gry komputerowe sprawiają, że dzieci lepiej się uczą? (z tłumaczeniem na j. rosyjski i j. białoruski)
  • artykuł Izy Meyzy – pt. Razem z dzieckiem w sieci, czyli jak rozmawiać o potrzebach w oparciu o metodę Porozumienia bez przemocy (NVC)
  • Rozmowy o nauczaniu, czyli o współpracy rady pedagogicznej

Wsparcie zdrowia psychicznego uczniów i uczennic – dr Magdalena Śniegulska, Marta Puciłowska

Падтрымка псіхічнага здароўя вучняў
Поддержка психического здоровья учеников

Jak mądrze towarzyszyć uczniom w odkrywaniu cyberprzestrzeni? – Iza Meyza, Marcin Perfuński

Як разумна суправаджаць вучняў у адкрыцці кіберпрасторы?

Как мудро сопровождать учеников в открытии киберпространства?

Wprowadzenie do metody „Myślącej klasy” – Magdalena Jurewicz

Уводзіны ў метад «Думаючага класу»

Введение в метод «Мыслящий класс»

Techniki rozwijające myślenie matematyczne uczniów i uczennic – Maria Samborska

Прыёмы развіцця матэматычнага мыслення вучняў

Методики развития математического мышления школьников

Praktyki dydaktyczne: praca z błędem, informacja zwrotna i zadawanie pytań – Iza Meyza, Kamil Paździor

Дыдактычная практыка: праца з памылкамі, зваротная сувязь, задаванне пытанняў

Dobrostan – jak nauczyciel może dbać o siebie – Marta Florkiewicz-Borkowska, Kamil Śliwowski

Добрае самаадчуванне – як настаўніку клапаціцца пра сябе?

Design Thinking – myślenie projektowe w szkole – Iza Meyza, Michał Szeląg

Дызайн-мысленне – праектнае мысленне ў школе

Design Thinking – дизайн-мышление в школе

Metoda projektu uczniowskiego, w tym projekt badawczy i projekt społeczny – Magdalena Bogusławska, Agnieszka Wenda

Метад вучнёўскага праекта, уключаючы даследчы праект і сацыяльны праект

Метод ученического проекта, включающий исследовательский проект и социальный проект

Współpraca nauczycieli i nauczycielek, dobre praktyki online i offline

Супрацоўніцтва настаўнікаў і перадавыя практыкі ў галіне настаўніцкага супрацоўніцтва (афлайн і анлайн)

Сотрудничество с учителями и передовой опыт в области сотрудничества с учителями. (офлайн и онлайн)

Portfolio, jak narzędzie samodzielnego, profesjonalnego rozwoju nauczyciela i nauczycielki – dr Grażyna Czetwertyńska

Партфоліа як інструмент самастойнага, прафесійнага развіцця настаўніка (Learning portfolio)

Портфолио как инструмент самостоятельного профессионального развития учителя. (Обучающее портфолио)

Dyskusja – trudna sztuka argumentacji, czyli o rozwijaniu umiejętności tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej w pracy z uczniem i uczennicą – Magdalena Swat-Pawlicka

Дэбаты – складанае мастацтва аргументавання

Дискуссия – трудное искусство аргументации

Ciekawe narzędzia online do uatrakcyjnienia lekcji – Barbara Krywoszejew, Joanna Stompel

Цікавыя анлайн-інструменты, каб зрабіць урокі больш прывабнымі

Projekt pt. Polskie doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań e-learningowych dla nauczycieli białoruskich realizuje Fundacja Szkoła z Klasą razem z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Dobrej Edukacji.

Projekt sfinansowany w ramach Programu Study Tours to Poland realizowanego przez Fundację Liderzy Przemian ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.