Obecnie prowadzimy rekrutację do konkursu grantowego Przestrzenie Dobrostanu, szczegóły w zakładce: Przestrzenie Dobrostanu
*Zapraszamy do udziału w programie Razem w Klasie także biblioteki, świetlice środowiskowe, domy kultury i inne placówki, w których młodzi ludzie uczą się i spędzają czas.
Na kilka dni przed otrzymaniem paczki z materiałami edukacyjnymi otrzymasz wiadomość z informacją o przesyłce.
Czerwiec 2022 – październik 2023 – rekrutacja do programu.
Wrzesień 2022 – marzec 2023 – pierwszy pakiet materiałów edukacyjnych dotyczący integracji w wielokulturowej klasie.
Wrzesień 2022 – październik 2022 – szkolenie online przygotowujące do pracy z materiałami z pierwszego pakietu.
Styczeń 2023 – kwiecień 2023 – pierwszy i drugi etap rekrutacji do konkursu grantowego na zmianę przestrzeni szkolnej.
Kwiecień 2023 – październik 2023 – realizacja projektów na zmianę przestrzeni przez szkoły z grantem Razem w Klasie.
Kwiecień 2023 – październik 2023 – drugi (lub pierwszy i drugi razem) pakiet materiałów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb zgłaszanych przez szkoły uczestniczące w programie i szkolenia online przygotowujące do pracy z drugim pakietem materiałów.
Październik 2022 – październik 2023 – możliwość udziału w dopasowanych do potrzeb szkoły, dyrektorów, nauczycieli, rad pedagogicznych warsztatach i indywidualnych formach wsparcia z naszymi doświadczonymi trenerami i trenerkami edukacji wielokulturowej.
Wrzesień 2023 – październik 2023 – webinary na temat wyzwań klas wielokulturowych.
Nie, udział w programie Razem w Klasie jest całkowicie bezpłatny.
Przesyłane do szkół paczki zawierają gotowe propozycje ćwiczeń i narzędzia (np. karty lub piłeczki sensoryczne) wspierające budowanie poczucia przynależności i bezpieczeństwa w międzykulturowej klasie. Pierwszy pakiet ukierunkowany jest na integrację w klasach, do których dołączają dzieci lub młodzież z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Drugi pakiet materiałów przygotowany jest w oparciu o potrzeby zgłaszane przez nauczycieli i nauczycielki uczestniczące w programie. Tematyka ukierunkowana jest na przełamywanie bariery językowej, radzenie sobie ze stresem i zabawę w edukacji, co odpowiada na trudności, z którymi mierzą się uczniowie i uczennice, a także kadra nauczycielska pracująca w wielokulturowych klasach.
Paczki z materiałami wysyłane są do szkół do 3 tygodni od momentu zgłoszenia do programu. Na kilka dni przed otrzymaniem paczki wysyłany jest mail z informacjami.
Nie, program nie wymaga sprawozdawczości, jednak prowadzimy na bieżąco ewaluację naszych działań. Będziemy prosić o informacje dotyczące liczby uczniów w szkole w podziale na uczniów polskich i ukraińskich, wiek i płeć oraz o procentowe określenie liczby uczniów z niepełnosprawnościami. Będziemy wykorzystywać formularze ewaluacyjne do sprawdzenia efektywności i jakości oferowanych form wsparcia, a także do osób chętnych zwrócimy się z prośbą o udział w pogłębionym badaniu.
Tak, do udziału w programie mogą zgłosić się również placówki, do których obecnie nie uczęszczają osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.