Po upalnym lecie przyszedł nie mniej gorący, przynajmniej w edukacyjnym świecie, wrzesień. Pierwsze tygodnie roku szkolnego to również czas rekrutacji do programów Fundacji Szkoła z Klasą. Zapoznajcie się z naszą ofertą na rok szkolny 2018/2019.

Szkoła z Klasą 2.0 to flagowy program Fundacji, w którym od 2002 roku wspieramy nauczycieli i dyrektorów szkół ze wszystkich poziomów edukacyjnych w zaplanowaniu i wprowadzeniu zmian, które usprawniają funkcjonowanie szkoły. Pracę w programie opieramy na metodzie design thinking, pomagającej budować rozwiązania w oparciu o potrzeby.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Weź szkołę w swoje ręce!. To uniwersalny przekaz, który kierowany jest do każdego, kto tworzy szkołę. Uczestnicy programu, otrzymują wsparcie w przejściu przez trudny proces wprowadzania zmian, zaczynając od budowania zespołu, przez badanie potrzeb szkolnej społeczności, po tworzenie nowych rozwiązań, ich bieżące sprawdzanie oraz udoskonalanie.

Więcej o programie Szkoła z Klasą 2.0. 

Rekrutacja trwa do 10 października 2018 roku.

 

 

Logo programu Solidarność. Podaj dalej!

Solidarność. Podaj dalej! to międzynarodowy program, który realizujemy z partnerami z Francji, Chorwacji i Hiszpanii. Zachęcamy w nim do refleksji na temat różnorodności oraz  rozmaitych form dyskryminacji, analizujemy obrazy, budzimy ciekawość i zainteresowanie innym, rozwijamy krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczymy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, rozumieć własne uprzedzenia oraz stawiać im czoło.

Program opiera się na prostym pomyśle: 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem, dzieci i młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

Więcej o programie Solidarność. Podaj dalej!.

Rekrutacja trwa do 30 października 2018 roku.

 

100 lat codzienności Polski to projekt, który kierujemy do szkół i placówek prowadzących działalność społeczno-kulturalną. Jest to nasz autorski pomysł na uczczenie w wyjątkowy sposób setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt opiera się na prostym pomyśle listu w butelce: kartek pocztowych z indywidualnymi wiadomościami napisanymi przez młodych ludzi do losowo wybranych nieznajomych. Na pocztówkach znajduje się osiem archiwalnych zdjęć z różnych okresów historii Polski, wszystkie dotyczą życia codziennego. Zdjęcia nie skupiają się na ważnych wydarzeniach historycznych czy oficjalnych uroczystościach. Pokazują Polskę codzienną – taką, w której kolejne pokolenia uczyły się, odpoczywały, pracowały.

Praca z fotografiami da dzieciom i młodzieży okazję do refleksji na temat własnej kultury i tożsamości, a materiały przez nas przygotowane pokazują pomysły na różnorodne zajęcia z zakresu edukacji artystycznej, historycznej i obywatelskiej, dzięki którym każdy nauczyciel lub edukator może samodzielnie przeprowadzić lekcje lub warsztaty.

Więcej o programie 100 lat codzienności Polski

Rekrutacja trwa do 15 października 2018 roku (lub do wyczerpania miejsc).

 

Logo programu

Zaprojektuj szkołę kierujemy do warszawskich szkół. To druga edycja programu, w którym wspieramy w projektowaniu i wprowadzaniu zmian w przestrzeni edukacyjnej. Wierzymy, że już sam budynek powinien służyć uczniom i nauczycielom, dawać im przestrzeń do rozwoju, zdobywania nowych umiejętności oraz budowania relacji i integrowania społeczności szkolnej.

Nie chodzi nam tylko o zmianę architektoniczną. Chcemy również zachęcić uczniów do podejmowania działań w szkole, rozbudzić w nich poczucie sprawczości oraz odpowiedzialności za własne otoczenie. Dorośli i młodzież pracują tu na zasadzie partnerskiej i wspólnie starają się przemodelować przestrzeń w duchu współczesnej edukacji.

Więcej o programie Zaprojektuj szkołę.

Rekrutacja zakończona.