Od kwietnia b.r w ramach programu Nauczyciel/ka I klasa realizujemy projekt 3,2,1 odlicz! Matematyka I klasa. Warsztaty, eksperymenty, nowe metody pracy i webinaria – to oferta dzięki, której nauczyciele i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej z całej Polski mogą się z nami zainspirować i w praktyczny sposób przećwiczyć poznane metody pracy.

Warsztaty matematyczne

Matematyka I klasa to przede wszystkim wspólna praca i spotkania. Do tej pory udało nam się odwiedzić dwie szkoły, w których nasi eksperci przeprowadzili cykl dwóch  czterogodzinnych spotkań.  Miesięczna przerwa pomiędzy warsztatami była przestrzenią do zrealizowania przez nauczycieli „pracy domowej” – czyli  wdrożenia poznanych technik w swoich klasach oraz zebrania spostrzeżeń i wątpliwości, którymi dzielili się podczas drugiego spotkania.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim Pan Paweł Jaskólski – populyzator nauki i trener – zabrał uczestników w świat luster, fraktali i figur niemożliwych. Podczas warsztatów Geometria wokół nas, czyli jak stworzyć matematyczną stację doświadczalną przedstawił sprawdzone narzędzia i techniki wykorzystania przestrzeni i najbliższego otoczenia w nauczaniu matematyki oraz omówił potencjał tworzenia prostych eksponatów naukowych. Uczestnicy samodzielnie doświadczali, próbowali i sprawdzali każdą prezentowaną metodę.

Drugą placówką, którą odwiedziliśmy w ramach projektu była Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu.  Temat Jak pogłębiać rozumienie matematyki przybliżyła uczestnikom trenerka i nauczycielka klas I-III Pani Ewelina Gorczyca. Z liczną grupą nauczycieli wczesnoszkolnych, nauczania przedszkolnego oraz wychowawców świetlic ćwiczyliśmy dwie metody sprzyjające rozwijaniu – u najmłodszych uczniów i uczennic – samodzielnego myślenia matematycznego: rozmowy o liczbach oraz zadania w kawałkach.  Nauczyciele poznali kilka propozycji krótkich rytuałów matematycznych, których regularne powtarzanie rozwija u uczniów intuicję i elastyczność w posługiwaniu się liczbami. Więcej o „rozmowach o liczbach” i „zadaniach w kawałkach” przeczytasz tutaj.

Zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 w Sokołowie Podlaskim jak i Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu pełniły rolę gospodarza i na zorganizowany warsztat zaprosiły do siebie pedagogów z trzech pobliskich placówek.

Warsztaty online – webinaria

Dla nauczycieli i nauczycielek – z którymi nie mieliśmy okazji się spotkać – przygotowaliśmy spotkanie online. Webinarium Matematyka z TIKiem to spotkanie, podczas którego  uczestnicy poznali atrakcyjne i lubiane przez dzieci gry matematyczne, do zrealizowania których potrzeba zaledwie kilku przedmiotów codziennego użytku (np. miarki krawieckie, łapki na muchy, patyczki, karty czy kości do gry).  Nauczyciele dowiedzieli się także, w jaki sposób można uatrakcyjnić zajęcia z edukacji matematycznej stosując nowoczesne technologie. W roli prowadzącej wystąpiła Pani Barbara Benisz, nauczycielka z 35-letnim stażem pracy, która na co dzień wykorzystuje TIK w nauczaniu.

W nowym roku szkolnym kolejne warsztaty i webinaria. Do zobaczenia!

Działania realizowane są w ramach programu Nauczyciel/ka I klasa współpracującego ze Szkołą Edukacji PAFW i UW. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

NAUCZYCIEL/KA 1 KLASA: 3,2,1 odlicz! Matematyka I klasa na półmetku