Blisko 200 osób z całej Polski – nauczyciele, eksperci i przede wszystkim uczniowie opowiadający o swoich działaniach. W takim gronie świętowaliśmy zakończenie kolejnej edycji Szkoły z Klasą 2.0 oraz roku szkolnego.

VIII Festiwal Szkoły z Klasą, który odbył się 8 i 9 czerwca, przyciągnął nauczycieli i uczniów z całej Polski. W Warszawie spotkało się 18 zespołów z programu Szkoła z Klasą 2.0 i sześć szkolnych reprezentacji warszawskiego programu Szkoła to My!. W festiwalowym wydarzeniu wzięli również udział nauczyciele Edukacji Inspiracji – programu, który realizujemy we współpracy z Edukacyjną Fundacją im. prof. Romana Czerneckiego EFC. Już tradycyjnie byli z nami eksperci i przyjaciele Fundacji, m.in. Marianna Hajdukiewicz i Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Aleksandra Czetwertyńska z Centrum Cyfrowego, Grażyna Czetwertyńska współtwórczyni Szkoły z Klasą, związana z Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Edukacji, Anna Stokowska z Katalyst Education oraz Elżbieta Tołwińska-Królikowska, Prezeska Zarządu Fundacji Innowacji Edukacyjnych „Mała Szkoła”. Tegoroczny Festiwal zyskał międzynarodowy wymiar dzięki gościowi z Gruzji – Nato Samkharadze, koordynatorce programu Kluby Młodego Odkrywcy w Tbilisi, w Gruzji, z Ilia State University.

Pierwsze witające słowa należały do Agaty Łuczyńskiej, prezeski Fundacji. Na otwarciu nie mogło też zabraknąć Alicji Pacewicz, współtwórczyni działającego od 16 lat programu Szkoła z Klasą. Najważniejsza w jej wystąpieniu była rozmowa, do której zaprosiła uczestników Festiwalu. Sondowała ich opinie, podpytywała o zrealizowane w szkołach działania. To co wszystkich zaskoczyło, to odważne i śmiałe wyrażanie zdania – czasami krytycznego – przez młodych ludzi, mimo obecności siedzących tuż obok nauczycieli. Był to dla nas znak, że nauczycielom i uczniom uczestniczącym w programach Fundacji udało się wypracować partnerskie i oparte na zaufaniu relacje.

To przeczucie potwierdziło się podczas kolejnych aktywności. Po oficjalnym otwarciu, w kilkunastoosobowych grupach, szkolne zespoły prezentowały efekty swoich działań. O największych sukcesach i wyzwaniach opowiadali przede wszystkim uczniowie. A my cieszymy się, że nauczyciele oddali przestrzeń, odpowiedzialność i głos dzieciom i młodzieży. Zwracali na to uwagę również przysłuchujący się wystąpieniom eksperci.

Prezentacje szkolnych zespołów podzieliliśmy na dwie tury. Podczas gdy jedni dzielili się dobrymi praktykami, pozostali wybrali się na spacer z przewodnikiem po starówce i Krakowskim Przedmieściu.

Pierwszy, oficjalny dzień zakończyliśmy późnym popołudniem. Było intensywnie, ale atrakcje i emocje dodały wszystkim energii. Wystarczyło jej na kolejny dzień Festiwalu, w którym uczniów i nauczycieli zaprosiliśmy na warsztaty z design thinking (DT), czyli metody, na której oparta jest Szkoła z Klasą 2.0 i z której czerpią inne programy Fundacji.

Nauczycieli w tajniki DT wprowadziły Karolina Żelazowska i Agnieszka Bliska, nauczycielki, Superbelferki,  od lat związane ze Szkołą z Klasą. Nauczyciele uchylili rąbka tajemnicy i wiemy, że design thinkig poznawali ratując jednorożna. W tym samym czasie zespół Fundacji prowadził warsztaty z uczniami. Punktem wyjścia do rozmowy o empatii, diagnozowaniu potrzeb, projektowaniu i prototypowaniu rozwiązań – czyli o kluczowych elementach DT – było nasze autorskie ćwiczenie z Alfą. Tym razem Alfa brał udział w lekcji angielskiego, WF-u, muzyki i chemii, a dzieci i młodzież projektowali narzędzia, które odpowiedzą na potrzeby tajemniczego stwora i pomogą mu wziąć udział w lekcjach. W drugiej część warsztatu uczniowie w grupach projektowali szkolne przedmioty i akcesoria. Powstało superkrzesło, superławka, superszkolna szafka i superplecak. Po raz kolejny zaskoczyła nas nieograniczona kreatywność młodzieży i ich świadomość własnych oczekiwań i potrzeb. Jak podkreślali – to nie była tylko zabawa, ale też praca zespołowa, w której każdy mógł zgłosić swoje pomysły.

Podczas dwudniowego Festiwalu dowiedzieliśmy się od uczestników, że Szkoła z Klasą to dla nich: zespołowość, współpraca, zmiana, ważność, uśmiech, wolność, eksperymenty, nowoczesne technologie, rozmowa, sukcesy. To słowa wypowiedziane przez nauczycieli, dzieci i młodzież. My pod każdym się podpisujemy i dziękujemy – to potwierdzenie, że wszyscy myślimy i idziemy w jednym kierunku. Czekamy na kolejny rok szkolny, kiedy dalej będziemy mogli współpracować w programach Fundacji Szkoła z Klasą.

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0: tak było na VIII Festiwalu Szkoły z Klasą