Zorganizowanie dziecku atrakcji w czasie wolnym od szkoły to często nie lada wyzwanie dla rodziców, szczególnie pracujących na pełen etat. Rozwiązaniem są zorganizowane wakacje oraz inicjatywy typu „lato w mieście”. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, warto zadbać o to, aby te letnie miesiące były dla dzieci beztroskie i niezapomniane. Powinny nie tylko odpocząć, ale także budować wspomnienia, do których będą wracać latami.

Letnie aktywności poza szkołą

Letni czas, kiedy dzieci mają wolne od szkoły, to doskonała okazja, aby beztrosko się ponudzić, odpocząć i poszukać rozrywek tam, gdzie zwykle brakuje na to czasu. Najlepsze aktywności dla dzieci na lato to te, w których mogą one wykazać się kreatywnością, sprytem i umiejętnością współpracy. Nie zawsze jednak istnieje możliwość zorganizowania takich atrakcji, dlatego przygotowaliśmy także alternatywę dla tych, którzy potrzebują wypełnić dziecku czas z użyciem smartfona (np. w czasie długiej podróży samochodem). Rodzinne wakacje z nosem w telefonie były przedmiotem webinaru, z którego dowiecie się, jakich aplikacji mobilnych używać do przygotowania gry terenowej, poznawania świata, prowadzenia pamiętnika z wakacji czy dbania o bezpieczeństwo w terenie.

Czym jest dzienniczek wspólnej aktywności?

Dzienniczek wspólnej aktywności to materiał edukacyjny przygotowany dla rodziców dzieci z pierwszych klas  szkoły podstawowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystali go również nauczyciele i nauczycielki, którzy zaangażowali się w prowadzenie akcji „lato w mieście”. Materiał jest pełen inspiracji do różnego rodzaju aktywności. Wszystkie sprowadzają się do wspólnych zadań, które polegają na wzajemnej wymianie doświadczeń – czasem to dorośli uczą czegoś dzieci, a czasem to dzieci uczą dorosłych. Zaletą Dzienniczka wspólnej aktywności jest  miejsce na notatki. Można w nich notować wspólne doświadczenia, wklejać zdjęcia, albo po prostu dzielić się wrażeniami i zatrzymywać na kartkach emocje, które nam towarzyszyły. Dzięki temu wydrukowany Dzienniczek wspólnej aktywności będzie doskonałą pamiątką, do której po latach będzie można wrócić z nostalgicznym westchnieniem.

Pomysły na rozrywki dla dziecka na wakacjach

Mając do dyspozycji dużo wolnego czasu na wakacjach, warto zaplanować przynajmniej jedną wspólną aktywność dziennie. Pomoże nam to budować relację z dzieckiem oraz zapewni radosne i emocjonujące wspomnienia. Poniżej kilka doskonałych pomysłów.

  • Wspólne gotowanie – przygotowywanie potraw z sezonowych owoców i warzyw nie tylko rozwija umiejętności i jest wspaniałą zabawą, ale także wspiera budowanie świadomych i zdrowych nawyków żywieniowych.
  • Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu – turniej w badmintona, wszystkie modyfikacje gry w berka – nie da się spisać wszystkich pomysłów na ruch w lecie, ale zdecydowanie warto go włączyć w codzienne aktywności.
  • Piknik na trawie – wystarczy kawałek łąki lub zaciszne miejsce w parku, aby zorganizować piknik! Przygotujcie wspólnie wcześniej wszystko, co będzie potrzebne, weźcie koc i cieszcie się posiłkiem w otoczeniu przyrody!
  • Poznawanie miejscowości – wycieczki w turystyczne miejsca w naszej miejscowości to doskonała rozrywka, na którą zwykle brakuje czasu. Magiczna starówka, legenda o starej kamienicy czy muzeum to pomysły, które idealnie pasują do wspólnego wyjścia na lody czy gofry.