Barwne stoiska projektowe, warsztaty, dzielenie się pomysłami, a przede wszystkim wielkie świętowanie – tak wyglądało dwudniowe spotkanie podsumowujące drugą edycję programu Edukacja Inspiracja.

W dniach 25 i 26 kwietnia blisko 100 nauczycieli i uczniów z małych miejscowości zawładnęło Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Na spotkanie przyjechali reprezentanci – dzieci, młodzież i ich nauczyciele – blisko trzydziestu zespołów projektowych, które przez ostatni rok realizowały projekty edukacyjne w swoich szkołach i społecznościach lokalnych.

Pierwszego dnia odbyły się targi projektowe. Po krótkim przywitaniu ze strony organizatorów – Emilli Gromadowskiej, prezeski Fundacji EFC i Agaty Łuczyńskiej, prezeski Fundacji Szkoła z Klasą – oddaliśmy przestrzeń w ręce uczniów i nauczycieli. Każdy zespół miał do dyspozycji stanowisko, na którym mógł zaprezentować efekty działań w swoim projekcie. Uczniowie włączali innych uczestników między innymi w doświadczenia chemiczne, zagadki przeniesione z escape roomu, opowieści o swoich lokalnych bohaterach, wydarzeniach artystycznych czy odkryciach astronomiczne. Przekrój tematów był ogromny, a każde stoisko oblegane. Młodsi uczestnicy z zainteresowaniem poznawali projekty innych i opowiadali o swoich osiągnięciach. Uczestniczyli w tym także nauczyciele, jednak – co bardzo nas ucieszyło – oddając pole swoim podopiecznym.

W kolejnym dniu uczestnicy zdobywali nową wiedzę i umiejętności na warsztatach. Uczniowie poznali metodę design thinking, którą następnie wykorzystali do projektowania i budowania superprzedmiotów – super szkolnej ławki, krzesła, tablicy, plecaka i szafki. Zgodnie z założeniami metody zaproponowali niestandardowe rozwiązania, które – co kluczowe – odpowiadałyby na ich potrzeby. W tym samym czasie nauczyciele przechodzili przez warsztaty z cyberbezpieczeństwa oraz ewaluacyjne. Na tych drugich podsumowywali pracę w programie Edukacja Inspiracja i szukali pomysłów na usprawnienia, które mogliby wprowadzić w kolejnych projektach.

Dziękujemy za każdą inspirację, pomysł i uśmiech. A to jak było barwnie, najlepiej obrazują film i zdjęcia – zobaczcie je koniecznie!

EDUKACJA INSPIRACJA: finał drugiej edycji programu

 

Autorka: Aleksandra Saczuk