Uważność to w dzisiejszym zabieganym świecie coraz ważniejsza kompetencja w pracy nauczyciela i nauczycielki. Umożliwia nie tylko efektywniejsze nauczanie, ale przede wszystkim pozwala zadbać o zdrowie psychiczne. Trening uważności redukuje stres, wzmacnia empatię, poprawia koncentrację i wpływa pozytywnie na komunikację z innymi. Sprawdza się zarówno w pracy nauczycielki, jak i w codziennym życiu. Przygotowane w ramach projektu Krople Uważności karty to doskonałe narzędzie do pogłębiania refleksji wśród nauczycieli i uczniów.

Czym jest program Krople Uważności?

Program Krople Uważności zachęca do codziennych krótkich praktyk, które pozwalają na zwiększenie koncentracji, zredukowanie stresu i zadbanie o dobrostan. Dobrym dopełnieniem i wsparciem w tym  są karty Krople Uważności, które pomogą zarówno Wam, jak i Waszym uczniom i uczennicom znaleźć przestrzeń na refleksję i chwilę skupienia na emocjach i byciu tu i teraz. Karty są dostępne dla osób, które zgłoszą swoją szkołę do programu Razem w Klasie. Można je stosować w dowolny sposób, jaki tylko przyjdzie Wam do głowy i będzie odpowiedni do sytuacji, ale poniżej pokażemy kilka inspiracji na ich wykorzystanie W zestawie znajduje się 31 kart z rysunkami i gotowymi praktykami oraz 9 kart z rysunkami i przestrzenią na dopisanie własnych praktyk. 

Praca z uważnością w zawodzie nauczycielki

Codzienne obowiązki nauczycielskie pochłaniają wiele czasu i nietrudno o przepracowanie. W natłoku zajęć trudno utrzymać skupienie i uważność, szczególnie w trudnych sytuacjach. Nie sprzyja temu także system edukacji. Właśnie dlatego powstały karty Krople Uważności, które pozwalają na chwilę uciec przed wszechobecną presją i przebodźcowaniem. Korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne: wystarczy znaleźć chwilę i przestrzeń, a następnie wylosować obrazek i wykonać ćwiczenie. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, jak reaguje Wasze ciało i umysł. Jedną praktykę można powtarzać dowolną liczbę razy lub każdego dnia miesiąca testować nowe ćwiczenie.  

Oprócz kart do codziennej pracy polecamy także pigułkę wiedzy z prostymi ćwiczeniami, czyli (S)pokój nauczycielski. Je również można wykorzystać do pracy w grupach z dziećmi i młodzieżą. Strategie ukazane w ramach projektu, takie jak medytacja, uważna obserwacja, uważne słuchanie czy praktyka uważności w codziennych czynnościach przydadzą się zarówno w szkole, jak i poza nią. 

Redukowanie stresu u uczniów i uczennic

Zaletą kart Krople Uważności jest to, że można z nimi pracować w klasie. Szczególnie dobrze sprawdzają się wtedy puste karty, które wspierają kreatywność uczniów i uczennic. Sami mogą zaproponować to, co pozwala im trenować uważność. Dzięki temu redukuje się nie tylko stres wśród uczniów, ale poprawiają się ich zdolności poznawcze, umiejętności komunikacyjne, a nawet wpływa to pozytywnie na problemy z motywacją do nauki. Dzięki wykorzystaniu kart pracy młodzież uczy się samoregulacji i poprawia swój dobrostan. 

 

Krople Uważności to projekt realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind Uważność w Edukacji dzięki finansowaniu AstraZeneca Young Health Programme.