Przedstawiamy 6 filmów edukacyjnych, które powstały dzięki programowi WF z Klasą. Mamy nadzieję, że skorzystacie z zawartej tam wiedzy oraz doświadczeń i spróbujecie wprowadzić je do swojej praktyki nauczycielskiej.

Część propozycji przygotowaliśmy również dla rodziców – być może uznacie, że warto przy okazji zebrania czy wywiadówki zainspirować ich do wspólnych działań z dziećmi.

 

1. WF lekcją współpracy i wsparcia

Zajęcia z wychowania fizycznego powinny przynosić radość i sprawiać uczniom przyjemność, aby sami chcieli być aktywni na co dzień. Z filmu dowiecie się, na co zwracać uwagę podczas lekcji, aby każdy uczeń czuł się doceniony, zauważony i chętniej pokonywał własne słabości.

 

2.  Ćwiczenia śródlekcyjne

W programie Szkoło, OdWagi! podtrzymujemy zwyczaj przeprowadzania ćwiczeń śródlekcyjnych – bez względu na przedmiot, liczebność klasy czy wielkość pomieszczenia. To nie jest strata czasu. To inwestycja w koncentrację i dobre samopoczucie uczniów. Spróbujcie sami. Wystarczą dobre chęci. Namówcie innych nauczycieli. Zobaczcie, jakie ćwiczenia można wykonać z uczniami nie wychodząc z klasy, ba – nie wychodząc z ławek! Nasze propozycje były konsultowane z fizjoterapeutami z Carolina Medical Center.

 

3. Zdrowe odżywianie w sportowej rodzinie

Zmiana nawyków żywieniowych całej rodziny na zdrowsze nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami i spędzaniem długich godzin w kuchni. Wspólne przygotowanie posiłków, np. w weekendy, jest doskonałą okazją do wzmacniania rodzinnych więzi i kształtowania u dzieci zdrowych postaw od najmłodszych lat. Gotowanie jest nie tylko świetną zabawą, ale okazją do poznawania nowych smaków i właściwości odżywczych rozmaitych produktów. Zdrowe odżywianie powinno iść w parze z aktywnością fizyczną, którą jest doskonałą formą wspólnego, rodzinnego wypoczynku. Rola rodziców w budowaniu w dzieciach świadomości i zdrowych postaw jest niezwykle istotna i z pewnością w przyszłości zaowocuje dokonaniem właściwych wyborów. Gorąco zachęcamy do pokazania filmiku rodzicom Waszych uczniów i uczennic!

 

 

4. Sztuka cyrkowa na WF-ie

Jak odciągnąć dzieci i młodzież od telefonów komórkowych i  gier komputerowych? Pokażcie im alternatywy, ciekawsze od wirtualnego świata! Zabawa w rzeczywistości może być dużo ciekawsza i atrakcyjniejsza. Zachęcamy Was do obejrzenia poniższego filmiku,  z którego dowiecie się na czym polega pedagogika cyrku i jak zastosować ją w praktyce. 

Trenowanie cyrkowych sztuczek przynosi wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Poprawie ulega koordynacja wzrokowo-ruchowa, aktywizują się obie półkule mózgu, a nauka trików uczy systematyczności i dążenia do celu. Spróbujcie sami żonglerki czy balansowania na rola-bola – gwarantujemy, że nie będziecie mogli przestać.

5. Ćwiczenia korekcyjne

Większość szkół w programie Szkoło, OdWagi to szkoły podstawowe, dlatego warto zwrócić uwagę także na poprawną postawę ciała uczniów. Czas, kiedy dziecko w wieku 6-7 lat idzie do szkoły, fizjoterapeuci nazywają okresem krytycznym. Środowisko wymusza na młodym człowieku siedzący tryb życia. Ryzyko wystąpienia niekorzystnych zmian w sylwetce wzrasta wtedy wielokrotnie. Wady postawy, niezuważone i niekorygowane, negatywnie odbijają się na całym funkcjonowaniu organizmu. Czy nasze szkoły są odpowiednio przygotowane, by przeciwdziałać wadom postawy? We współpracy z fizjoterapeutami z Carolina Medical Center przygotowaliśmy film, który pokazuje prawidłowe wykonanie kilku podstawowych ćwiczeń korekcyjnych – zaprezentujcie je również rodzicom, aby mogli ćwiczyć z dziećmi w domu. 

 

 

6. Zimowe gry i zabawy na łyżwach

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jeden z najbardziej uniwersalnych i stosunkowo łatwych sportów zimowych to jazda na łyżwach. Spróbujcie zachęcić rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi. Na łyżwach można jeździć rekreacyjnie i wyczynowo, a lodowisko znajduje się prawie w każdej dzielnicy Warszawy. Przedstawiamy propozycję zabaw na lodzie i polecamy wypad na łyżwy w czasie ferii i nie tylko. 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt jest realizowany na terenie miasta stołecznego Warszawy dla szkół ze wszystkich poziomów edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem założeń „Programu rozwoju edukacji w Warszawie 2013-2020” oraz programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.