W większości szkół telefon kojarzony jest z rozpraszaczem podczas lekcji i nie wolno go używać. W wakacje ten zakaz nie obowiązuje, a smartphone oferuje wiele ciekawych możliwości edukacyjnych, z których można korzystać w wolnym czasie. Warto wykorzystać fakt, że dzieci funkcjonują na co dzień w dużym stopniu online i nauczyć je, jak bezpiecznie funkcjonować w sieci. Wspólne odkrywanie świata może być jeszcze bardziej fascynujące!

Aplikacje mobilne, które urozmaicają wakacje

Prezentujemy webinar, dzięki któremu poznacie aplikacje dla całej rodziny. Warto towarzyszyć dziecku w rozrywkach, które go zajmują, gdy spędza czas z telefonem. Są one szczególnie pomocne w czasie rodzinnego wyjazdu, gdzie można eksplorować świat w bezpiecznych warunkach, a jednocześnie przeżywać fascynujące przygody. Webinar zawiera informacje o bezpłatnych aplikacjach, które pomogą zorganizować np. gry terenowe. Przydatne mogą do tego być chociażby mapy, na których dziecko może śledzić trasę podróży, a także samodzielnie wybierać miejsca, które warto odwiedzić. Dzięki temu może nauczyć się planować wycieczki, uwzględniając długość trasy, miejsca na postój, odpoczynek i atrakcje do zwiedzenia. Świetnym pomysłem są wszystkie aplikacje typu Quest, a więc pozwalające na przygotowanie gry terenowej w oparciu o koordynaty GPS. Urozmaiceniem wakacji mogą być także aplikacje, które rozwijają artystycznie – narzędzia do nauki gry na pianinie czy gitarze to zawsze doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu. 

Aplikacje mobilne, które pomagają poznawać świat

Poznawanie świata również może odbywać się w towarzystwie telefonu. W czasie wakacji spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Warto zainstalować aplikacje, które nie tylko umilą nam czas, ale także nas rozwiną. Pomysłem, na taki rozwój może być aplikacja służąca do rozpoznawania roślin. Wystarczy pobrać ją na telefon, a następnie skierować obiektyw na liście, kwiaty i łodygę rośliny, aby rozpoznać, z czym mamy do czynienia. Identyfikacja elementów flory i zapisywanie ich w galerii pozwala stworzyć unikatowy elektroniczny zielnik, a niekiedy rozwinąć pasję na całe życie. Rzeczywistość objaśnia nam także aplikacja służąca do nagrywania i rozpoznawania odgłosów ptaków. Przyda się ona szczególnie podczas wycieczek do parku czy lasu, ale będzie użyteczna nawet w mieście. Bardzo często nie widzimy ukrytych w koronach drzew ptaków, ale możemy je bardzo dokładnie słyszeć. Aplikacja pomoże nam rozpoznać, z czym mamy do czynienia. Na podobnej zasadzie, co  identyfikowanie roślin obiektywem, działa aplikacja do rozpoznawania grzybów. To elektroniczny atlas, który pozwala łatwo rozpoznać gatunek grzyba. 

Bezpieczeństwo w sieci

Wspólne korzystanie z aplikacji umilających wakacje to doskonały moment na rozmowę o bezpieczeństwie w sieci i dobrostanie. Metody na to, jak rozmawiać z dziećmi o rozsądnym korzystaniu z internetu znajdziecie w materiałach programu Asy Internetu tutaj. Znajdują się w nich wskazówki na temat tego, jak świadomie korzystać z mediów społecznościowych, bezpiecznie grać w gry online oraz jak zachować równowagę między światem online i życiem offline.