Startujemy z kampanią pod hasłem „Razem dla Wolności” (#razemdlawolności) i dołączamy tym samym do inicjatywy społecznej 35. Rok Wolności. Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli i wszystkie nauczycielki oraz uczniów i uczennice do dołączenia do naszych obchodów.

Dlaczego temat wolności jest dla nas ważny?

Rozmowy o wolności są w naszej fundacji niezwykle ważne w kontekście edukacji obywatelskiej. Wspólnie chcemy:

  • podkreślać znaczenie wolności we współczesnym świecie, szczególnie odnosząc się do młodszych pokoleń, dla których jest to naturalny i oczywisty element codziennego życia,
  • dzielić się opiniami i przemyśleniami na temat wolności tak, by jej znaczenie zostało przypomniane i usłyszane przez każdego,
  • zachęcić szkoły do poruszania tematu wolności podczas lekcji  i przeprowadzenia zajęć na podstawie materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Fundację Szkoła z Klasą.

Publikacja na 35 lat wolności

35 lat wolności – scenariusze zajęć

Oddajemy również w ręce nauczycielek i nauczycieli, dyrektorek i dyrektorów, pedagogów i pedagożek materiały edukacyjne - publikację ze scenariuszami zajęć z komentarzem historyka dr Kamila Paździora oraz Agnieszki Gwiazdowicz, ekspertki Fundacji Szkoła z Klasą. Materiały pomogą Waszym uczniom i uczennicom spojrzeć z refleksją na ostatnie trzydzieści pięć lat wolności.

W materiałach edukacyjnych znajdą Państwo zestaw archiwalnych zdjęć – to wizualna opowieść o 35 latach wolnej Polski. Istotnym uzupełnieniem są propozycje tematów do dyskusji i ćwiczenia, które pomogą przeprowadzić zajęcia. Całość jest skierowana do młodych osób w każdym wieku.

Razem dla wolności! Kampania Fundacji Szkoła z Klasą

Zapraszamy do dołączenia do naszej akcji w social mediach, w której głośno mówimy o znaczeniu wolności w naszym życiu. Wystarczy nagrać 15-sekundowy filmik z odpowiedzią na pytanie „Czym jest dla Ciebie wolność?” opublikować go jako relację (stories) na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #razemdlawolności i oznaczyć Fundację Szkoła z Klasą na Facebooku, a dzięki temu stworzymy wspólną relację podkreślającą znaczenie i rolę wolności.

Szkolenie online "Od analizy zdjęć do rozmowy o wolności. Pomysły na świętowanie 4 czerwca”

Aby ułatwić Wam, nauczycielom i nauczycielkom, przygotowanie się do zajęć i przeprowadzenia lekcji na temat wolności w dniach 3-7 czerwca, a szczególnie w dniu 4 czerwca, przygotowaliśmy szkolenie online. Spotkanie „Od analizy zdjęć do rozmowy o wolności. Pomysły na świętowanie 4 czerwca” odbyło się 21 maja o godz. 16:30. 

Podczas webinaru porozmawialiśmy o analizie fotografii jako narzędziu pracy nauczycielskiej. Pokazaliśmy, jak wykorzystać fotografie do rozmowy o ważnych wydarzeniach społecznych i społeczno-politycznych – w szczególności w kontekście zbliżającej się 35 rocznicy wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku. Zaprezentowaliśmy ćwiczenia z analizy zdjęć w oparciu o rutyny krytycznego myślenia. Porozmawialiśmy także o ważnych fotografiach z ostatnich 35 lat historii Polski, a także o tym, jak samodzielnie dobierać zdjęcia do tematu ważnego społecznie, który możemy poruszyć na lekcji. Zastanowiliśmy się, jakie znaczenie w dzisiejszym świecie mają przekazy wizualne oraz w jaki sposób wypracowywać uważność i wrażliwość uczniów i uczennic na to, co widzą.

Spotkanie poprowadziła Agnieszka Gwiazdowicz – edukatorka, trenerka edukacji międzykulturowej, koordynatorka międzynarodowego programu Solidarność. Podaj dalej! 

Słucham. Działam. Zmieniam. Świętujmy razem 35. Rok Wolności!

W tym roku, 35 lat od obrad Okrągłego Stołu, wyborów 4 czerwca, reaktywacji Senatu i powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, chcemy wspólnie zastanawiać się, jak możemy wykorzystać dla przyszłości to, co wydarzyło się w Polsce przez ostatnie trzy i pół dekady.

Więcej informacji o różnych działaniach w ramach inicjatywy 35. Rok Wolności możecie znaleźć na stronie www.rokwolnosci.pl.