Zakończyliśmy cykl spotkań lokalnych w czterech szkołach, które uczestniczą w programie Edukacja Inspiracja. Była to świetna okazja, żeby poznać nowe zagadnienia, zintegrować się ze sobą i wymienić doświadczeniami.

Od stycznia zespoły, które składają się z nauczycielek i nauczycieli oraz uczniów i uczennic rozpoczynają działania projektowe. Pierwsze narady i spotkania obfitują w pomysły na rozwiązania zawiłych problemów. Razem z Fundacją EFC chcemy ich w tym wspierać, dlatego na przełomie lutego i marca przeprowadziliśmy warsztaty w czterech szkołach uczestniczących w programie.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarkowie nasza trenerka Agnieszka Bilska przeprowadziła szkolenie o narzędziach pracy projektowej, ze szczególnym naciskiem na metodę design thinking. Jest to metoda, która od lat towarzyszy nam w różnych programach i którą zaczerpnęliśmy z biznesu. Na szkoleniu pokazywaliśmy jej praktyczne zastosowanie w szkole

Wsłuchujemy się w potrzeby nauczycieli i nauczycielek, dlatego kolejne szkolenie, które przeprowadziliśmy dotyczyło   motywowania uczniów i uczennic. Psycholożka i trenerka Natalia Pałka spotkała się z nauczycielami i nauczycielkami w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Babsku.  W trakcie warsztatu wspólnie próbowali odpowiedzieć na różne pytania, m.in. w jaki sposób motywować uczniów i uczennice, kiedy samemu nie jest się zmotywowanym? 

Na wyzwania związane z potrzebą uważnością na siebie i innych odpowiedzieliśmy szkoleniami przeprowadzonymi przez Annę Mazek, psychoterapetukę i koordynatorkę Fundacji EFC. Spotkała się ona z nauczycielkami i nauczycielami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiktorówku oraz w Szkole Podstawowej w Jędrzychowicach, gdzie wspólnie zastanawiali się nad tym, w jaki sposób można mądrze rozwijać samoświadomość u siebie i wśród młodzieży. Warsztat opierał się na założeniach Jaspera Juula, duńskiego pedagoga i terapeuty rodzinnego.

Jedna z uczestniczek podzieliła się swoją refleksją na temat spotkania: 

Spotkanie to utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto poszukiwać swojej własnej drogi do szczęścia i poczucia spełnienia. Najbardziej zapadło mi w pamięć zdanie o „byciu ok.” 

W szkoleniach uczestniczyli również koordynatorzy i koordynatorki programu stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC. Opowiedzieli o tym, w jaki sposób można aplikować do programu i jakim wsparciem mogą zostać objęci uczniowie i uczennice z małych miejscowości, które chcą podjąć naukę w szkołach ponadpodstawowych w większych miastach. 

Lokalne spotkania to prawdziwa Edukacja i Inspiracja! Dziękujemy wszystkim nauczycielkom i nauczycielom, którzy wzięli udział w warsztatach i oraz szkołom, które zaprosiły nas do swoich placówek.

 

Edukacja Inspiracja to program prowadzony przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.