W ostatni weekend odbyło się X Forum KMO online, w którym po raz pierwszy wzięli udział opiekunowie i opiekunki Klubów Młodego Odkrywcy z Armenii. W gronie osób z zagranicy nie zabrakło również doświadczonych prowadzących z Gruzji i Ukrainy, którzy po raz kolejny mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami.

Forum to wyjątkowe spotkanie osób związanych z KMO, podczas którego wszyscy dzielą dobrymi praktykami oraz zapraszają do wspólnego tworzenia projektów – nawet na poziomie międzynarodowym. W tym roku skupiliśmy się na temacie „społeczność ucząca się w działaniu”. Rozmawialiśmy o tym, co prowadzenie Klubów daje ich opiekunom i opiekunkom, którzy uczą się od swoich klubowiczów i wraz z nimi poznają otaczający świat.

Omawialiśmy m.in. cele działania Klubów. Większość osób zgodziła się, że to początek rewolucji w edukacji. Działamy systemem innym niż w szkole – nauczyciel staje się mentorem i partnerem. Klubowicze i klubowiczki mają duży wpływ na to, jak będą wyglądały zajęcia, których efekty są często nieprzewidywalne i zaskakujące dla wszystkich. Opiekunowie podkreślali, że najbardziej cieszy ich, kiedy młodzi ludzie wykazują się coraz większą samodzielnością, co przekłada się również na bardziej efektywną pracę podczas zajęć obowiązkowych.

Forum było tłumaczone symultanicznie aż na cztery języki: ukraiński, ormiański, gruziński i rosyjski! Cieszymy się, że wydarzenie ma coraz bardziej międzynarodowy charakter, a nasi partnerzy z Gruzji, Ukrainy i Armenii biorą w nim czynny udział.

Partnerem merytorycznym programu jest Centrum Nauki Kopernik – Koordynator Klubów Młodego Odkrywcy w Polsce.
Forum KMO było finansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Równać Szanse administrowanego przez Fundację Civis Polonus.