Crossfit to trening siłowo-wytrzymałościowy, którego celem jest budowa ogólnej sprawności fizycznej. Polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń, angażujących duże grupy mięśni w krótkiej jednostce czasu. Ćwiczenia wykonujemy w tzw. obwodach, czyli jedno po drugim, z minimalnymi przerwami między każdym.

Jest to rodzaj treningu uważany przez niektórych za kontrowersyjny ze względu na obciążenia organizmu. Wszystko zależy jednak od doboru odpowiednich ćwiczeń. Wybierając ćwiczenia nauczyciel powinien brać pod uwagę ogólną sprawność ucznia/uczennicy. Crossfit pozwala uczniom pokonać własne słabości i przekroczyć granice swojej wytrzymałości.

Crossfit na lekcji wychowania fizycznego to tak naprawdę trening interwałowy w formie stacyjnej, obwodowej. Poszczególne ćwiczenia na obwodzie powinny być zaplanowane w taki sposób, aby naprzemiennie wzmacniały różne partie ciała, bądź wszechstronnie rozwijały kondycję. Pozwalają równomiernie pracować nad zwinnością, koordynacją i wydolnością tlenową, wzmacniając ciało i rzeźbiąc sylwetkę.

Zdjęcie: Gimnazjum nr 3 w Jaworznie