Wychowanie fizyczne jest tak samo ważne jak inne zajęcia w szkole. Dlaczego? Gdyż niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a także dla zrównoważonego i wszechstronnego rozwoju każdego młodego człowieka. Od starożytności powtarza się: mens sana in corpore sano – w zdrowym ciele zdrowy duch, a właściwie zdrowy umysł.

Nauczyciele WF doskonale wiedzą, że sport rzeźbi charakter i wpływa na nasz ogólny dobrostan psychofizyczny. Jednak nie wszyscy są co do tego przekonani. Jak zatem rozmawiać ze sceptycznie nastawionymi rodzicami lub nauczycielami innych przedmiotów? Najważniejszymi argumentami mogą być pozytywny wpływ aktywności sportowej na szeroko rozumiane procesy uczenia się, rozwój kompetencji miękkich, w szczególności tzw. „odporności” psychicznej (ang. resilience).

Zapraszamy do lektury poradnika „Sport receptą na sukces…w rozwoju umiejętności życiowych”, w którym nasz ekspert pisze o korzyściach płynących z aktywności fizycznej. Wbrew powszechnemu stereotypowi, można być sprawnym i mądrym jednocześnie!

 

Poradnik opracował Grzegorz Więcław, ekspert psychologii sportu.

Fot. fot. Steve Weaver_flickr_(CC BY-NC-ND 2.0)