WF z Klasą na stadionie

Typ materiału:
publikacja, scenariusz zajęć
Poziom edukacji:
szkoła podstawowa klasy 1-3, szkoła podstawowa klasy 4-8, szkoła ponadpodstawowa
Dla kogo:
nauczyciele i nauczycielki
Obszar programowy:
angażujące środowiska uczenia się
Tagi:
aktywizacja, ruch
Licencja:
CC-BY-NC

Publikacja „WF z Klasą na stadionie” to zbiór siedmiu scenariuszy, które pozwolą Wam na przeprowadzenie nowatorskich, nietypowych i przede wszystkim interdyscyplinarnych lekcji na stadionie, hali sportowej czy innym obiekcie sportowym w Waszej okolicy.
Stadion kojarzący się ze sportem może być doskonałą przestrzenią do połączenia wychowania fizycznego z nauką historii, języka polskiego, fizyki, matematyki czy języka angielskiego.

Publikacja powstała we współpracy z grupą nauczycieli różnych przedmiotów z całej Polski. W prezentowanych scenariuszach dzielą się swoim doświadczeniem, pomysłowością i interdyscyplinarną wiedzą. Efektem są materiały edukacyjne, które łączy niestandardowe podejście – pozwalają na przeprowadzenie interdyscyplinarnej lekcji i poznanie oraz wykorzystanie potencjału obiektów sportowych w Waszej okolicy. To również niecodzienny sposób na realizowanie podstawy programowej.

1. Aerodynamika

Tematy: Jak sprzęt i strój wpływa na wyniki sportowe? (dla przedmiotu przyroda), Jaką rolę odgrywają siły oporu ruchu oraz tarcie w sporcie? (dla przedmiotu fizyka)

Autorka: Joanna Cwynar-Wojtonis, konsultacja: Monika Baran

2. Materiały i tworzywa

Temat: Sprzęt sportowy na stadionie / hali sportowej.
Autorzy: Katarzyna Rosłaniec-Denkiewicz, Wojciech Sowa

3. Matematyka w sporcie (i sport w matematyce)

Temat:  Jak przy pomocy matematyki zdobyć przewagę w piłkarskim świecie równych szans, ogromnych pieniędzy i totalnej konkurencji?
Autor: Andrzej Grzegorzewicz

4. Gra stadionowa (z wykorzystaniem QR-kodów)

Autor: Andrzej Grzegorzewicz przy wsparciu Ryszarda Górnickiego

5. Pierwsza pomoc

Temat: Pierwsza pomoc w urazach sportowych.
Autorzy: Katarzyna Rosłaniec-Denkiewicz, Wojciech Sowa

6. Komentarz sportowy/ sport commentary

Temat: Relacja na żywo ze stadionu. Komentarz sportowy/ sport commentary.
Autorka: Monika Baran

7. Kultura rycerska, czyli rzecz o kibicach i wojownikach

Temat: Scenariusz ścieżki historyczno–społecznej na stadionie.
Autor: Kamil Paździor

Zdjęcie: Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim