Trzy dni (23 – 25 sierpnia) wypełnione pracą. We Lwowie spotkały się liderki – mentorki programu Klasna shkola. Dni obfitujące w dyskusje nad rolą i zadaniami mentorek, pracą nad metodą projektu, w pisanie komentarzy do sprawozdań.

Uczestniczki spotkania, wcześniej uczestniczki programu Klasna shkola, teraz przygotowywały się do nowej roli – mentorek w nowej edycji programu. Zaczęliśmy od rozmów dotyczących organizacji pracy w nowej edycji programu: harmonogram, rodzaje wsparcia dla zespołu Klasnej shkoły, komunikacji. Pojawił się niezwykle ważny i interesujący wątek, czyli rola i zadania mentorek, który był rozwijany podczas kolejnych dni. Ważne miejsce w rozmowach miały debaty na temat przygotowania kodeksów Klasnej shkoły, a także pierwsze próby pisania komentarzy do sprawozdań z debat. Uczestniczki ustaliły, jak powinien wyglądać komentarz, jakie zagadnienia powinien poruszać, jak dzielić się własnym doświadczeniem, ale dużo miejsca poświęciły też językowi komentarza – wspierającemu, pobudzającemu do działania.

Drugi dzień to metoda projektu. Uczestniczki pracowały na dwóch poziomach – jako uczennice, i jako mentorki. Jako uczennice miały okazję przekonać się, że mogą same wybierać tematy projektów (niekoniecznie muszą to robić nauczyciele), że warto zastanawiać się, czym żyją młodzi ludzie, co ich interesuje, co jest dla nich problemem. Dzięki burzy mózgów pojawiły się tematy/problemy, bardzo ciekawe – muzyka, media społecznościowe, relacje międzyludzkie … Powstały interesujące, inspirujące projekty, do których przyszłe mentorki pisały komentarze. Tak też powstały kryteria dobrego komentarza do projektu, ale także do opisu projektu. Na koniec dnia powróciliśmy do wypracowania tematów debat klasowych i szkolnych, a także do rozmowy o dobrych praktykach.

Ostatni dzień, to „sprawy techniczne” – platforma blogowa, jej funkcjonalności, ale także wybór tematów do webinariów, doprecyzowanie harmonogramu, ustalenie kolejnych kroków mentorek w programie.

Szkolenie było bardzo owocne. Oprócz wytężonej pracy, był czas na rozmowy, śmiechy, wspólną kolację, spacer po Lwowie. Trzymamy kciuki za nasze ukraińskie koleżanki!

Agata Łuczyńska

Iwo Magierski