Codziennie na platformach do słuchania muzyki pojawia się 100 tysięcy nowych utworów. Wąska grupa ludzi na świecie zajmuje się muzykowaniem zawodowo. Wśród twórczyń i twórców większość komponuje, gra próby, pisze teksty i nagrywa muzykę w czasie wolnym. W gąszczu dźwięków, nazw zespołów i portali streamingowych można spotkać różnorodne projekty muzyczne tworzone i współtworzone przez osoby zajmujące się edukacją.

Wyobraź sobie nauczyciela z podstawówki albo swoją ulubioną nauczycielkę ze szkoły średniej. Przypomnij sobie czego Cię uczyła, jakie nosiła kolory albo co przykuwało Twój wzrok jak wchodziła do klasy. Widzisz już kogoś? U mnie pojawia się pani, która uczyła mnie biologii w liceum. Lubiła fiolet i opowiadała nam o zakochanych robakach palolo. Idąc dalej w świat wspomnień i wyobraźni pomyśl, jaki instrument muzyczny pasowałby do Twojej nauczycielki czy nauczyciela. Czy grałby na gitarze elektrycznej? A może na fortepianie albo trąbce? Może jest to ktoś, kto współtworzyłby chór, a może frontmenka z mikrofonem w dłoni? W mojej wyobraźni pani od biologii gra na basie, tworzy raczej smutne piosenki o faunie, florze i miłości.

Zapraszam w podróż po muzycznych ścieżkach nauczycieli i nauczycielek. Szukając zespołów, które współtworzą ludzie, którzy na co dzień pracują czy pracowali w szkołach, znalazłam ciekawe dźwiękowe inspiracje, gatunki muzyczne, instrumenty i fale.

A

  1. Ryby to zespół nietuzinkowy. Sami o sobie piszą: Gramy piosenki o nieudanych spotkaniach po latach z przyjaciółmi, wilkach, miłości, śniegu, związku, harcerzach, wakacjach w Przasnyszu, o tym, że inni mają gorzej, i o Polsce. Nasza muzyka to rock z elementami psychodelii, garażowego grania i improwizacji. Podobno skład tego zespołu to sami nauczyciele i nauczycielki.
  2. Eye For an Eye to szybki i żywiołowy punk rock. Ten zespół istnieje już prawie dwie dekady. W jego skład współtworzy nauczycielka polskiego oraz były pedagog szkolny. Z ciekawostek zespół ma w swoim repertuarze wiersz „Hope” Emily Dickinson. XIX-wieczna poetka w energetycznej wersji punk rockowej.
  3. Pochwalone to skład wyjątkowych dziewczyn, grających muzykę z pogranicza folku, protest songów i melodyjnego punka. Wokalistką w tym składzie jest Nika, która w latach 90. współtworzyła jeden z najsłynniejszych zespołów punkowych w Polsce – Post Regiment a czasie wolnym od śpiewania pracuje jako nauczycielka angielskiego.
  4. Artur Rojek, przy tym artyście należy się zatrzymać. Myslovitz, OFF Festival, a ostatnio jeszcze festiwal Great September to projekty Artura Rojka, które zmieniły znacząco krajobraz polskiej muzyki. Na początku istnienia zespołu Myslovitz, Rojek uczył w szkole podstawowej WFu. Do playlisty dorzucam utwór z 1996 roku – „O Peggy Brown”.
  5. Darzmat, czyli symfoniczny black metal okraszony pięknym żeńskim wokalem. To zdecydowanie muzyka dla miłośniczek i miłośników cięższego grania, przesterowanych gitar i mrocznej perkusji. Zgadnijcie kto tutaj uczy w szkole?

B

  1. Gospeople – chór gospel, czyli grupa ludzi śpiewająca ku chwale sił wyższych. Chór ma moc wielogłosu, siły bycia razem i dobrej zabawy. Jednym z głosów w tym chórze jest trenerka i ekspertka Fundacji Barbara Ostrowska.
  2. Shashamane podobno to najbardziej roots reggae skład w Polsce, a frontmanem i wokalistą jest Igor, który po koncertach uczy historii. Muzyka miło buja nawiązując do twórczości Boba Marleya.
  3. Alians ten zespół to była rewolucja pod koniec lat 90 tych. Ich muzyka to mieszanka muzyki punk, hardcore, folk, reggae i ska, która zyskała miano „pilskiego brzmienia” (inaczej punky reggae). W rozbudowanym składzie zespołu byli przedstawiciele rad pedagogicznych.
  4. Rover, czyli raper, który uczy polskiego. Miłość do polszczyzny może w pełni wybrzmieć w długich i rozbudowanych tekstach jakimi “nawijają” raperzy.
  5. Eldo to również znany raper, który próbował swoich sił jako nauczyciel angielskiego. W swoich utworach Eldo nawiązuje do muminków, zapraszam Was więc do wciśnięcia play i odsłuchania utworu „Włóczykij”.

Poza tą subiektywną listą twórców i twórczyń istnieje jeszcze wiele innych projektów, w których realizujecie się muzycznie Wy, nauczycielki i nauczyciele, a my jesteśmy ciekawe Waszych muzycznych projektów. Podzielcie się z nami tym, co robicie, a my obiecujemy rozbudowywać playlistę Muzyka z Klasą i dzielić się Waszą muzyką z innymi.
Ciekawostka: wiele wielkich artystek i artystów muzyki na początku swojej kariery uczyło w szkole. Sting oraz Organek byli nauczycielami angielskiego. Nauczycielami byli też: Brian Ferry, Greg Graffin (Bad Religion), Brian May (Queen), Gene Simmons (Kiss), Snoop Dog czy Sheryl Crow.

Linki do playlisty #Muzyka z Klasą:


Autorka tekstu: Małgorzata Gąsiorowska Przyszłość – szefowa PR i Komunikacji w Fundacji Szkoła z Klasą. Komponuje, gra na basie i klawiszach, pisze wierszopiosenki i je śpiewa. Współtworzyła zespoły The Fight, Emma Gee, PAST, Raduga. Współtworzy, z Romanem Wróblewskim, elektroniczny projekt NÓW. Realizuje cykl promujący ciekawe zjawiska muzyczne pod hasłem #MuzykaPrzyszłości.

 

Powyższy tekst został wysłany w listopadzie 2022 roku do osób zapisanych do naszego newslettera.