WielBłędy

W Fundacji Szkoła z Klasą, wierzymy, że błędy są nieodłącznym elementem procesu uczenia się. To one pomagają nam wyciągać wnioski i rozwijać nasze umiejętności. Choć błędy są częścią naszej codzienności i zawsze się zdarzać będą, czasem nie jest łatwo przyznać się do nich i docenić ich wartość. Dlatego powstał świat „Wielbłędów”.

Zgłoś się do akcji

Chcesz poprowadzić zajęcia z wykorzystaniem WielBłędów? Wypełnij formularz zgłoszeniowy, opisz swój pomysł na wykorzystanie maskotek, a być może WielBłędy odwiedzą właśnie Twoją szkołę.

Czym są „Wielbłędy”?

Wyobraźcie sobie stado „WielBłędów”. Należą do nich:

Rysunek Wielbłęda Nieskończonego.

Nieskończony

To projekt porzucony w trakcie. Zastanówcie się, co by się stało, gdyby mógł stanąć na własnych nogach. Czego mu zabrakło? Co można by zrobić inaczej? A może coś można by z tego projektu ocalić i wykorzystać ponownie?

Niepotrzebny

To błąd, który nie powinien się zdarzyć, ale niestety się wydarzył. Przyjrzyjcie się mu dokładnie. Jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości? Skąd się wziął? Jakie czynniki wpłynęły na to, że się pojawił?

Nieudany

To moment, gdy wkładacie wiele pracy i energii, a efekt końcowy nie jest zadowalający. Co poszło nie tak? Czego zapomnieliście lub czego nie wzięliście pod uwagę? To doskonała okazja do nauki na własnych błędach.

Niedoskonały

Oswojenie Niedoskonałego nauczy Was, że warto pokazywać niedoskonałe projekty i otwarcie przyjmować sugestie, także te krytyczne. Zgoda na zobaczenie własnych niedoskonałości pozwoli Wam osiągnąć doskonały efekt.

Obłędny

To błąd, który okazał się najlepszym możliwym scenariuszem. Coś, co na początku wydaje się katastrofą, a potem przynosi lepsze efekty niż się spodziewaliśmy. To prawdziwe perełki, które warto docenić.

Idea „Wielbłędów”

W Fundacji Szkoła z Klasą pracujemy metodą design thinking. Zawsze staramy się myśleć o tym, dla kogo i po co coś przygotowujemy. Uważamy, że błędy są integralną częścią tego procesu. Tworzymy i testujemy prototypy, słuchamy opinii innych i uczymy się na swoich błędach.

Zapraszamy Was do oswajania „WielBłędów”. Ich karawana może odwiedzić Waszą szkołę. Jak je do siebie zaprosić i jak wykorzystać tych niecodziennych gości na lekcji, dowiesz się z naszych materiałów.

Jeśli chcesz przeprowadzić zajęcia przy pomocy WielBłędów, pobierz specjalnie stworzony do tego materiał edukacyjny.