Szkoło OdWagi!

W programie Szkoło OdWagi! biorą udział warszawskie szkoły ze wszystkich poziomów kształcenia.

Jeśli zależy Wam na promowaniu zdrowego i aktywnego stylu życia wśród Waszych uczniów, uważacie, że edukacja zdrowotna w szkole jest tak samo ważna jak nauczanie matematyki, chcecie pokazać, że troszczycie się o wszechstronny rozwój Waszych uczniów – to ten program jest właśnie dla Was!

W programie zachęcamy do:

• wprowadzania pozytywnych zmian w sposobie myślenia o zdrowiu,
  • prowadzenia aktywnego trybu życia,
  • odejścia „od-wagi” swoich uczniów i wsparcia w walce z otyłością poprzez zmianę nawyków żywieniowych i dbanie o zbilansowaną dietę.

Kluczowym elementem naszych działań jest przede wszystkim rozbudzenie wśród młodych ludzi odwagi do krytycznych i świadomych wyborów związanych ze zdrowiem.

Uważamy, że każda zmiana wymaga kompleksowego, wielotorowego działania. Z tego powodu zaplanowane przez nas działania obejmą trzy grupy tematyczne: zdrowie i aktywność fizyczną; zdrowe odżywianie i zbilansowaną dietę; świadome wybory i ochronę zdrowia. Uczestnikom zaproponujemy również scenariusze lekcji oraz poradniki dla rodziców i nauczycieli, które wesprą ich w promowaniu zdrowego trybu życia w bliskim otoczeniu szkoły.

Działania w programie

W programie przewidujemy następujące działania:

1. Seminarium otwierające, na którym zdiagnozujemy problemy i potrzeby danej szkoły w obszarze działań prozdrowotnych, zmiany nawyków i promowania zdrowego stylu i trybu życia.
  2. W odpowiedzi na te potrzeby, przeprowadzimy w każdej szkole warsztaty:
    • otwarte warsztaty dla nauczycieli, w wyniku których poszerzą swoją wiedzę wokół 3 głównych obszarów tematycznych projektu i holistycznego podejścia do zdrowia.

W ten sposób będą mogli sprawniej modelować pożądane postawy i zachowania prozdrowotne wśród swoich uczniów;

• warsztaty dla uczniów, które będą uzupełnieniem codziennych działań edukacyjnych promujących zdrowy styl życia.

Ich celem będzie: rozbudzenie zainteresowań związanych z aktywnym spędzaniem czasu, rozwijanie samodzielności myślenia i nauka dokonywania świadomych wyborów związanych ze zdrowiem, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych i zbilansowana dieta;

• spotkania sportowe dla rodziców z dziećmi mające na celu zainspirowanie rodziców do prowadzenia zdrowego stylu życia i postaw prozdrowotnych w domu.

Obejmą m.in. pomysły na aktywne spędzanie czasu z dziećmi i sposoby na zmianę nawyków żywieniowych całej rodziny.

3. Prace w szkołach zakończymy Szkolnymi Festiwalami OdWagi, czyli lokalnymi imprezami mającymi na celu promowanie świadomych wyborów związanych ze zdrowym i aktywnym stylem życia. W ten sposób pokażemy innym warszawskim placówkom co to znaczy być „OdWażną Szkołą”.
  4. Na bazie doświadczeń zebranych w trakcie Szkoło, OdWagi! przygotujemy internetową publikację, w której zbierzemy dobre praktyki wypracowane w szkołach uczestniczących w programie. Przedstawimy w niej zdiagnozowane problemy i ich rozwiązania tak, aby mógł z nich w przyszłości skorzystać każdy uczeń, nauczyciel i rodzic.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt realizowany na terenie miasta stołecznego Warszawy dla szkół ze wszystkich poziomów edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem założeń „Programu rozwoju edukacji w Warszawie 2013-2020” oraz programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.

Finansowanie: