W zeszłym tygodniu, Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polskiego Radia zorganizowało Piknik Naukowy online, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele i przedstawicielki KMO w Ukrainie i w Gruzji. Cieszymy się, że była to kolejna okazja do spotkania się w międzynarodowym gronie!

Tematem tegorocznego pikniku były zmiany klimatu – ważna i aktualna kwestia, na którą nie pozostają obojętne Kluby Młodego Odkrywcy w Polsce i za granicą. Podczas spotkania młode osoby opowiadały o tym, jak poznają naukowe aspekty zmian klimatycznych. Uczą się nie tylko na czym one polegają, ale również jak pozytywnie wpływać na klimat i przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian.

Podczas spotkań online osoby uczestniczące miały okazję dowiedzieć się, czym na co dzień zajmują się młode osoby w ramach KMO. Mali odkrywcy w ramach zajęć klubowych poznają poprzez eksperymentowanie zjawiska wpływające na klimat i pogodę, zgłębiają zagadnienia związane z emisją dwutlenku węgla i działanie urządzeń generujących bezemisyjną energię. Zajmują się też badaniem skutków kwaśnych deszczy, czy wykorzystują w swoich projektach mikrokontrolery – oczyszczacz powietrza i podlewaczkę.

Piknik Naukowy był również okazją do lepszego poznania partnerów KMO za granicą. Dzięki nowoczesnej technologii osoby uczestniczące mogły odbyć wirtualną wycieczkę po siedzibie naszego partnera z Ukrainy – Lviv Open Lab i zobaczyć, jak i gdzie pracuje jeden z Klubów w Ukrainie.

 

 

Szczegółową relację oraz filmy z działań KMO można obejrzeć na stronie Pikniku Naukowego.

 

Projekt Kluby Młodego Odkrywcy w Ukrainie i w Gruzji jest prowadzony przez Fundację Szkoła z Klasą. Partnerem merytorycznym jest Centrum Nauki Kopernik – Koordynator Klubów Młodego Odkrywcy, a strategicznym – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Gruzińskim liderem jest Ilia State University. Ukraińskimi liderami projektu są organizacje: Lviv Open Lab i Science Centre Ternopil, które na potrzeby projektu zawiązały Konsorcjum. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse”.