Na wiosnę 2022 r. w kilku szkołach biorących udział w programie Solidarność. Podaj dalej! uczniowie i uczennice zorganizowali akcje społeczne promujące wartości programu, takie jak solidarność i tolerancja oraz poruszające ważne problemy społeczne, takie jak zmiany klimatu, zdrowie psychiczne, dyskryminacja, czy nierówności społeczne. Prezentujemy relację z kolejnych czterech akcji społecznych. 

#niezgadzamsięnahejt – pod takim hasłem uczniowie i uczennice z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nowy Świat w Gdańsku nagrali spot, w którym opowiedzieli o tym, czym jest dyskryminacja i dlaczego się na nią nie zgadzają. Oprócz spotu wzięli również udział w zajęciach z psychologiem dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji. 

Zobacz spot akcji #niezgadzamysięnahejt, którą koordynowała nauczycielka Izabela Radziuk-Śliwińska.

Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu grają w zielone! Tworzą lokalny ogród warzywny. Jak pisze koordynatorka akcji – nauczycielka Iwona Mierzejewska: “Ta przestrzeń wpływała korzystnie na uczniów. Dbały o rośliny. Nabywały nowych umiejętności i wiadomości na temat uprawy roślin zielonych i kwiatów. W znacznym stopniu w realizację akcji włączyły się dzieci z trudnościami w nauce oraz dzieci z Ukrainy, które przybyły do naszej szkoły na początku marca. Praca w naszym ogródku pozwoliła na integrację grupy, Okazało się, że dzieci z Ukrainy miały dużą wiedzę na temat roślin uprawianych w ogródku. Podczas naszych klasowych dyskusji na temat aranżacji i wyboru roślin, chętnie włączali się do rozmowy i wspominali swój ogródek w Irpieniu czy Charkowie.

Zobacz efekty szkolnego ogrodu warzywnego w Piszu. 

 

Prezentujemy kolejne efekty w ramach akcji społecznych programu Solidarność. Podaj dalej!

Akcja – integracja! Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej w Mąchocicach Kapitulnych postawili na działania włączające osoby, które niedawno przyjechały z Ukrainy. W ramach akcji odbyły się warsztaty m.in. z konstruowania z LEGO i wydarzenia włączające młodych Ukraińców i Ukrainki oraz ich rodziny do społeczności szkolnej. 

Zobacz relację z działań w Mąchocicach Kapitulnych, którymi koordynowała nauczycielka – Sylwia Wawszczak-Domagała.

Prezentujemy kolejne efekty w ramach akcji społecznych programu Solidarność. Podaj dalej!

W Przyszowicach odbył się Szkolny Festyn Rodzin, w realizację którego włączyła się cała społeczność szkolna, w tym nowi uczniowie i uczennice z Ukrainy. Jak wspomina nauczycielka Martyna Pietrzak “Organizując festyn nauczyliśmy dzieci ukraińskiej piosenki „Pidmanuła Pidwela”. Nasze ukraińskie dzieci doskonale znały tę piosenkę, chętnie pomagały nauczyć się nam prawidłowej wymowy tego wcale niełatwego tekstu. Wzruszające było dla nich to, że wprowadzamy element ich kultury do naszej. Widziałam, jaką satysfakcję sprawia im fakt, że teraz to oni nas czegoś uczą, a nie my ich”. 

Obejrzyj film ze Szkolnego Festynu Rodzinnego organizowanego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyszowicach.

Wszystkie działania w ramach akcji społecznych zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym z budżetu programu Solidarność. Podaj dalej! współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +.