Czy dorośli wstydzą się rozmawiać z nastolatkami o tematach związanych z edukacją seksualną? Projekt Tabu, czyli Ala, Ola i Wojtek, trójka 18-latków ze Szczecina, chcą rozmawiać o tym, o czym w szkole się zwykle nie mówi. A wszystko to w ramach programu Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?.

Wspólnie z graficzką Martą Zabłocką z zycie-na-kreske Projekt Tabu stworzył plakat – reklamę uliczną, z której wołają do przechodniów:

  • Chcemy rozmawiać o seksie
  • Chcemy robić to bezpiecznie
  • Chcemy rzetelnej edukacji

Posłuchajcie rozmowy dnia z Alą, Olą i Wojtkiem z Twoje Radio (13 minut):

 

 

Dlaczego zainwestowali w reklamę uliczną? Odpowiadają:

– Bo chcemy, żeby każdy młody człowiek, który będzie mijał ten plakat, mógł się ucieszyć, że „w końcu ktoś to powiedział publicznie”, i chcemy, żeby każda osoba dorosła, która wstydzi się tego tematu, zdała sobie sprawę, że młodzi ludzie chcą rozmawiać i potrzebują informacji. Dla nas to normalny temat #ToTylkoSex

– W szkołach prawie się o tym nie rozmawia, młodzi ludzie muszą czerpać wiedzę z niepewnych i często niesprawdzonych źródeł. Chcemy to zmienić – mówią Ala, Ola i Wojtek. – Działamy po to, żeby nikt nie wstydził się pytać i aby nikt nie wstydził się odpowiadać na pytania o seks i zdrowie reprodukcyjne. Dla nas to nie są tematy tabu, fajnie by było, gdyby dla innych też nie były. Nie jesteśmy wszechwiedzący, ale nie boimy się pytać. Też się nie bójcie.

A o czym chcą rozmawiać? Np. o bezpiecznych i niebezpiecznych zachowaniach w seksie, o tym jak mężczyźni czują się po seksie i czy ich chwilowy „zjazd emocjonalny” jest OK, o kompleksach związanych z tym, jak wyglądają nasze ciała, o tym czym się różni seks z miłości i seks bez zobowiązań, albo o tym dlaczego starsze osoby uważają, że zawsze trzeba nosić stanik, a młode nie noszą, gdy im niewygodnie.

Ekipa Tabu prezentuje nie tylko swoje własne zdanie. Przeprowadzili dwie ankiety wśród rówieśników ze szkół średnich (15-19 lat). Od Szczecina po Bielsko-Białą młodzież z różnych szkół na pytania o lekcje wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) mówiła to samo – szkoła robi to źle. Zajęć nie ma, albo są prowadzone w taki sposób, że młodzież na nie nie chodzi, oceniając jako nie merytoryczne, niedostosowane do poziomu i nic nie wnoszące. Brakuje nauczycieli, którzy przekazywali by rzetelną wiedzę. Królują za to mity związane z tą sferą, które nie służą młodym. Na lekcjach pokazuje się filmy straszące homoseksualizmem, a młodzież nie zna nawet podstawowych zasad antykoncepcji.

 


Patronat nad akcją objęli:

Tosia z WDŻ dla zaawansowanych, która m.in. prowadzi grupę na Facebooku, by pomóc rodzicom i innym dorosłym oswajać rozmawianie z dziećmi na trudne, WDŻetowe tematy.

Stowarzyszenie LAMBDA Szczecin, które oferuje wiele działań edukacyjnych i bezpłatne wsparcie psychologiczne.

Marta Zabłocka z zycie-na-kreske, graficzka i aktywistka, zaangażowana lokalnie w pracę z młodzieżą.


Zaproście nas do rozmowy. Kontakt:

Alicja Miernik (18lat), Wojciech Szumiło (17lat), Aleksandra Langa (17lat), Projekt Tabu, https://www.facebook.com/projekt.tabuu
Karolina Wysocka, Koordynatorka z Fundacji Szkoła z Klasą, Tel. 607 046 535, karolina.wysocka@szkolazklasa.org.pl