W programie Szkoło, OdWagi! pracowaliśmy nie tylko z uczniami i nauczycielami, ale również z rodzicami. Wierząc, że każda zmiana nawyków zaczyna się w domu, chcieliśmy wzmocnić współpracę rodzic–nauczyciel i w kwietniu zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów i ich opiekunów w szkołach zgłoszonych do programu.

Ich celem było promowanie zdrowego stylu życia, zachęcenie rodziców do wspólnych aktywności ze swoimi pociechami oraz przekazanie im praktycznych pomysłów na zajęcia ruchowe i sportowe w czasie wolnym od lekcji.

Warsztaty miały charakter spotkań sportowych i składały się zarówno z elementu teoretycznego jak i praktycznego. Przez dwie godziny rodzice nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat roli aktywności fizycznej w życiu młodych ludzi, ale też aktywnie spędzili czas, doskonaląc swoje umiejętności ruchowe i poznając nowe formy gier i ćwiczeń.

Jak się okazało, spotkanie z rodzicami po pracy na dodatkowe zajęcia w szkole, wcale nie było takim łatwym zadaniem. Natomiast ten kto przyszedł, naprawdę zaufał naszym trenerom i czerpał z warsztatów ile się da.

Po warsztatach nauczyciele napisali:

  • Trochę się pośmialiśmy, trochę spociliśmy, pobiegaliśmy – było niezwykle miło.
    Cytuję fragment wiadomości od rodzica:
    „Oby więcej takich inicjatyw dla Dzieciaków – przemyślanych i przeprowadzonych z udziałem specjalistów”.
  • Rodzice zadowoleni. Podobała im się taka inicjatywa. Z zaangażowaniem ćwiczyli wraz z dziećmi. Prowadzący przekazał dużą porcję wiedzy teoretycznej, jak na tak krótkie spotkanie i wiele cennych uwag odnośnie poprawności wykonywania różnych ćwiczeń.
  • Rodzice byli bardzo zadowoleni z warsztatów. Świetnie się bawili i dzieciaki tez były zadowolone.

Mamy nadzieję, że te pozytywne opinie zachęcą pozostałych rodziców do skorzystania z wiedzy osób obecnych na spotkaniach i zainspirują do wspólnych aktywności.

Jak powiedział jeden z naszych trenerów: warto rozważyć prowadzenie tego typu zajęć w sposób regularny: reakcje rodziców po zakończeniu były bardzo pozytywne, dopytywali się, czy takie zajęcia będą prowadzone częściej.

Na koniec każdy rodzic otrzymał nasz Dzienniczek aktywności, aby razem z dziećmi wprowadzać zdrowe nawyki w swoich domach.

Jeśli jeszcze nie macie swojego, możecie go pobrać tu: DZIENNICZEK AKTYWNOŚCI

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt realizowany na terenie miasta stołecznego Warszawy dla szkół ze wszystkich poziomów edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem założeń „Programu rozwoju edukacji w Warszawie 2013-2020” oraz programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.

SZKOŁO, ODWAGI!: spotkania sportowe dla rodziców z dziećmi