Dwa dni pełne ciekawych spotkań, inspirujących opowieści oraz uczących warsztatów i debat – tak w skrócie można opisać IX Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą. W ostatnich dniach maja spotkaliśmy się w Warszawie z uczniami i nauczycielami z całej Polski, by wspólnie świętować i podsumować kolejny rok działań w programach Fundacji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją z wydarzenia!

W tym roku blisko 130 naszych uczestników na dwa dni, 27 i 28 maja, zawładnęło Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Rozpoczęliśmy wspólnym otwarciem i powitalnym słowem od Agaty Łuczyńskiej, prezeski Fundacji. To był również czas na poznanie uczestników – 21 zespołów nauczycielsko-uczniowskich z programów Szkoła z Klasą 2.0, Solidarność. Podaj dalej! i Zaprojektuj szkołę.

Po uroczystym otwarciu zespoły z całej Polski prezentowały efekty swoich działań, zrealizowanych w tym roku szkolnym. Robili to na barwnych stoiskach, w dwóch turach, dzięki czemu uczestnicy mogli nawzajem posłuchać o doświadczeniach i osiągnięciach innych szkół, obejrzeć kolorowe plakaty dokumentujące ich pracę, jak również wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przez każdy z zespołów. Uczestnicy z programu Szkoła z Klasą 2.0 opowiadali o zmianach przeprowadzonych w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby w różnych obszarach szkolnego życia. Na stoiskach zespołów z programu Solidarność. Podaj dalej! mogliśmy się dowiedzieć, jak pracowali z obrazem oraz poznać pisarskie wskazówki, a następnie, przy wsparciu uczniów, napisać kartkę pocztową z własnym solidarnościowym przekazem. Natomiast uczniowie i nauczyciele z warszawskiego programu Zaprojektuj szkołę opowiadali innym o zmianach, jakie wprowadzili w swojej przestrzeni edukacyjnej, dlaczego to zrobili i jak to wpłynęło na relacje i ich samopoczucie w szkole.

Na zakończenie pierwszego dnia omówiliśmy na warsztatach ewaluacyjnych to, co wydarzyło się w poszczególnych programach na przestrzeni ostatniego roku szkolnego. W gronie uczniów i nauczycieli z danego programu zastanawialiśmy się, co było dla nich najważniejsze, co było wyzwaniem i co mogliby usprawnić, gdy będą podejmować kolejne inicjatywy.

Drugi dzień Festiwalu był dniem debat i warsztatów, podczas których czerpaliśmy z doświadczeń i materiałów z kolejnych programów Fundacji. Rozpoczęliśmy od wydarzenia Decoders event, czyli debaty o Unii Europejskiej. Odbyła się ona w ramach międzynarodowego programu R-EU-connected. W wydarzeniu wzięli udział Bartłomiej Balcerzyk, szef działu informacji i komunikacji społecznej z Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Alicja Pacewicz, przewodnicząca Rady Fundacji Szkoła z Klasą. Eksperci odpowiadali na pytania dzieci i młodzieży oraz potwierdzali fakty i obalali mity dotyczące UE. Debatę urozmaicały zadania i głosowania angażujące uczniów i nauczycieli. A na zakończenie, po uzupełnieniu tekstu Ody do radości – co było jednym z zadań, wspólnie odśpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej.

W kolejnej części dnia zaprosiliśmy uczestników na warsztaty. Nauczyciele mogli wziąć udział w warsztatach o bezpieczeństwie w internecie (Asy Internetu – jak poprowadzić wyjątkowe lekcje o cyberbezpieczeństwie) lub wybrać spotkanie pomagające zrozumieć dzisiejszą młodzież (Popkultura w języku młodzieży a edukacja). W tym czasie uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach. W oparciu o materiały z programu Wartość dodana, zgodnie z zasadami metody design thinking, projektowali wymarzoną przestrzeń do odpoczynku podczas przerw w szkole. A podczas warsztatów dotyczących fake newsów odkrywali, jakimi zasadami rządzą się fałszywe wiadomości, a następnie tworzyli własne. Wszystko po to, by lepiej poznać i zrozumieć mechanizmy, które stoją za fake newsami.  

Dwudniowe spotkanie zakończyliśmy rozmową z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami, sprawdzając, co najbardziej im się podobało, czego się nauczyli, a co chcieliby w naszym wydarzeniu poprawić. Zarówno podczas podsumowania, jak i wszystkich atrakcji Festiwalu, to głównie uczniowie zabierali głos i odważnie wyrażali opinie. I bardzo nas to cieszy, bo Festiwal to przede wszystkim okazja do tego, by młodzi ludzie nabierali pewności siebie, śmiałości i samodzielnie opowiadali o swoich odkryciach i działaniach.

Święto naszych programów – relacja z IX Ogólnopolskiego Festiwalu Szkoły z Klasą