Za nami Ogólnopolski Festiwal Otwartej Edukacji, który odbył się 5 i 6 czerwca 2016 roku w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Dziękujemy wszystkim gościom, ekspertom i uczestnikom z całej Polski za udział w wydarzeniu.

Festiwal organizowany jest już po raz szósty, a w tym roku przyjął szerszą formułę i nową nazwę. Wydarzenie stało się finałem nie tylko programu Szkoła z Klasą 2.0, ale również WF-u z klasą i Koduj z Klasą.

Podczas uroczystego otwarcia Alicja Pacewicz, Grażyna Czetwertyńska i Piotr Pacewicz opowiedzieli o historii Szkoły z Klasą i zaprosili szkoły do wspólnego świętowania 15-lecia programu.

Doświadczenia największej akcji edukacyjnej, trwającej nieprzerwanie od 2002 roku stały się fundamentem Fundacji Szkoła z Klasą, o której powołaniu poinformowała jej prezes – Agata Łuczyńska.

Katarzyna Maniszewska, dyrektor programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która od początku wspiera Szkołę z Klasą, zaprosiła do udziału w Szkole Edukacji – innowacyjnym programie studiów podyplomowych dla przyszłych nauczycieli.

Po części oficjalnej nastąpił główny punkt programu – prezentacja projektów uczniowskich. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy 40 zespołów szkolnych, które oprócz prezentacji swoich działań miały ważne zadanie nauczenia czegoś nowego osoby odwiedzające stoisko. Czego mogliśmy się nauczyć pierwszego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Otwartej Edukacji? Różnorodność tematów zaskoczyła wszystkich! Nauczyliśmy się jak stworzyć własny hologram, jak zbudowane jest ludzkie ciało, jak ożywić robota za pomocą programu Scratch czy w końcu jak zaplanować ciekawe zajęcia fizyczne, gry zespołowe, a nawet połączyć je z innymi przedmiotami np. matematyką.

Zespoły uczniowskie prezentowały swoje aktywności i z zapałem uczyły ciekawych rzeczy odwiedzających gości i ekspertów, ale także i siebie nawzajem. Każdy miał okazję zadać pytanie, wziąć udział w doświadczeniu czy aktywności lub rozwiązać specjalnie przygotowane zadanie. Piękna pogoda i wyjątkowe wnętrze Narodowego Instytutu Audiowizualnego z pięknym zielonym dziedzińcem sprawiły, że dzień miał przyjemną, piknikową, wręcz rodzinną atmosferę.

Drugiego, warsztatowego dnia Festiwalu zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli do udziału w różnorodnych warsztatach, które odbyły się w Służewskim Domu Kultury. Program warsztatów ułożyliśmy tak, żeby każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Tego dnia poznaliśmy tajniki teatru improwizowanego, rozszyfrowaliśmy tajemniczy skrót MOOC (ang. Massive Open Online Courses) i poznaliśmy zalety takich kursów w codziennej pracy szkolnej, nauczyliśmy się metody pogłębionego planowania – design thinking oraz nauczyliśmy się jak projektować i wykorzystać wymarzoną przestrzeń szkolną i jej okolicę. Dodatkową atrakcją były spacery dźwiękowe oraz oryginalna gra you.fo – ciekawe połącznie gry w ringo i hokeja.

Tego samego dnia część nauczycieli wzięła udział w konferencji Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!, która stanowiła podsumowanie dwuletniego projektu Eduspaces 21, realizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!, Gesellschaft zur Förderung des Hanseatic Institute for Entrepreneurship and Regional Development an der Universität Rostock e.V. oraz Rektorsakademien Utveckling AB i współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą energię, ekspertom za poświęcony czas i cenne wnioski, gościom za cenne rady, partnerom i współorganizatorom za wsparcie naszych wszystkich działań. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnych spotkań i przyszłorocznego Festiwalu!

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0: Ogólnopolski Festiwal Otwartej Edukacji