Nowa edycja programu Szkoła z Klasą 2.0 została oficjalnie rozpoczęta. W środę 28 października, na konferencję inaugurującą akcję, przyjechali do Warszawy nauczyciele z całej Polski. Wzięli udział w warsztatach, mieli okazję spotkać się, wymienić doświadczeniami i zaplanować pracę w programie.

Kolejny rok szkolny Minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła „Rokiem Otwartej Szkoły”. Nowa edycja programu Szkoła z Klasą 2.0 również odbywa się pod hasłem otwartości. Konferencja „Otwórzcie sobie Szkołę z Klasą” została zaplanowana tak, aby uczestnicy mogli wynieść z niej jak najwięcej praktycznej wiedzy i umiejętności.

Spotkanie rozpoczęła Alicja Pacewicz, wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej. W swoim wprowadzeniu zastanawiała się co to znaczy otwarta szkoła, jaka powinna być, aby mieścić się w definicji otwartości. Jej propozycja definicji zamyka się w dziewięciu punktach:

  1. jest częścią wspólnoty, nie twierdzą;
  2. widzi i pomaga rozwiązywać rzeczywiste problemy;
  3. jest przyjazna dla uczniów, chce się do niej chodzić;
  4. daje poczucie bezpieczeństwa – włącza, a nie wyklucza;
  5. dobrze i skutecznie się w niej uczy;
  6. rozwija kompetencje XXI wieku;
  7. korzysta z nowych technologii i zasobów (zwłaszcza otwartych);
  8. jest otwarta na potrzeby i propozycje rodziców (i dziadków);
  9. jest elastyczna i gotowa na zmianę (sama się uczy).

Po części dotyczącej otwartości gości przywitała Katarzyna Maniszewska, dyrektor programowy z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. PAFW jest wieloletnim partnerem Szkoły z Klasą 2.0. Katarzyna Maniszewska zwracała uwagę na mądre i refleksyjne wykorzystanie nowych technologii – takie myślenie towarzyszy Szkole z Klasą 2.0 od lat – oraz zachęcała szkoły do zapoznania się z szeroką ofertą kursów i materiałów dostępnych w ramach Programu CEO i PAFW „Szkoła Ucząca Się”.

Krótkie wprowadzenie do nowej edycji programu poprowadziły Agata Łuczyńska, Dyrektorka działu Programów z Klasą oraz Marta Puciłowska, główna koordynatorka programu, następnie uczestnicy rozeszli się do grup warsztatowych.

Warsztaty odbyły się w dwóch turach po półtorej godziny – każdy uczestnik mógł wybrać dwa z dziewięciu proponowanych przez organizatorów tematów. Tematyka ośmiu warsztatów odpowiadała zadaniom w tegorocznej edycji programu, dziewiąty dotyczył otwierania przestrzeni edukacji w trzech poziomach: społecznym, architektonicznym i technologicznym.

 

Otwieramy szkoły – od czego zacząć?

W Szkole z Klasą wierzymy, że zmiana w szkole może zacząć się wszędzie. Zadania uczestników – które były również tematami warsztatów – są takimi właśnie punktami, od których warto zacząć otwieranie szkoły:

  • Czytaj ze zrozumieniem – rozwijamy pasję czytania i pisania;
  • Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj – tworzymy szkołę młodych badaczy;
  • Otwarte zasoby i prawa autorskie – odpowiedzialnie korzystamy i tworzymy materiały;
  • Debata uczniowska i Kodeks 2.0 – wszyscy mamy wpływ na naszą szkołę;
  • Odwrócona lekcja – angażujemy uczniów w zdobywanie wiedzy;
  • Uczymy innych – uczniowie sprawdzają się w roli nauczyciela;
  • Uczniowskie Forum Naukowe – ćwiczymy wystąpienia publiczne i autoprezentację;
  • Projekt edukacyjny – od planowania, przez realizację i prezentację;
  • Otwarta szkoła przyjazna uczniom i nauczycielom – jak to zrobić? Doświadczenia programu Eduspaces21.

Warsztaty poprowadzili Anna Dobrowolska (program „Solidarna Szkoła”), Magdalena Wojtaś (edukatorka, animatorka czytelnictwa), Adam Liwiński (Fundacja Seratim), Dagmara Lipińska (Fundacja GAP Polska), Katarzyna Górkiewicz i Piotr Kozak (projekt Eduspaces21), Karolina Żelazowska (edukatorka, trenerka, koordynatorka moderatorów w Szkole z Klasą 2.0) oraz nauczycielki i trenerki Ewa Borgosz, Marta Florkiewicz-Borkowska i Maja Wrzos.

Po części warsztatowej był czas na chwilę refleksji i wymianę doświadczeń między uczestnikami, którzy są w Szkole z Klasą 2.0 po raz pierwszy i tymi, którzy mają już doświadczenie wyniesione z poprzednich edycji programu.

Konferencja inaugurująca była pierwszym z cyklu spotkań z uczestnikami Szkoły z Klasą 2.0. Wiemy jak ważna jest dla naszych uczestników możliwość bezpośredniego kontaktu, rozmowy i wymiany doświadczeń. Dlatego tym roku szkolnym planujemy cztery lokalne konferencje w różnych częściach Polski.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej szkolazklasa.pl. Pytania prosimy kierować na  szkolazklasa2zero@ceo.org.pl.