Drugie spotkanie warsztatowe z nauczycielami biorącymi udział w programie Szkoło, Odwagi! już za nami. 

15 lutego spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 358 na warszawskim Wilanowie, aby wspólnie omówić kolejne zagadnienia pomocne w edukacji zdrowotnej zarówno uczniów jak i rodziców. 

Warsztat Aktywność fizyczna i fizjoterapia w szkole, czyli dlaczego człowiek nie został stworzony do siedzenia poprowadził Tomir Nowak – fizjoterapeuta, trener, masażysta i nasz ambasador programu. Był aspekt praktyczny i teoretyczny, a wszystko w atmosferze wzajemnego uczenia się i dzielenia dobrymi praktykami. 

Skoro przez prawie cały dzień w szkole uczniowie siedzą w ławkach, jak zatem zachęcić ich do ruchu? Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzenia? Jak pokazać, że aktywny styl życia jest lepszy od biernego? 

Odpowiedzi zamknęliśmy w 4 obszarach:

  1. Innowacyjny WF – czyli w jaki sposób organizować ciekawe lekcje WF niewielkim kosztem?
  2. Profilaktyka i fizjoterapia – czyli jak dbać o poprawną postawę swoich uczniów, wzmocnić ich zdrowie i ogólny dobrostan?
  3. Zabawy wyciszające – czyli ruch nie zawsze musi wiązać się z wrzawą, okrzykami i hałasem. Pokaż uczniom propozycje gier poprawiających koncentrację i zabaw o właściwościach relaksujących.
  4. Ruch w domu – czyli jak zachęcić rodziców do aktywnego spędzania czasu z dzieciakami i jak zachęcić dzieci do wyjścia poza świat elektroniki i skorzystania z ruchu na świeżym powietrzu?

Nauczyciele bardzo chętnie dzielili się swoim doświadczeniem związanym z tymi elementami. Pomysłów na urozmaicanie lekcji oraz zabawy wyciszające było mnóstwo. Sami aktywnie testowaliśmy kilka z nich. 

Tabata, fitness, t-line, balony, klaśnięcia, zombie, dyrygent, granat, stonoga, marionetka, lustro, linie parzą – to hasła, wobec których nie można zostać obojętnym po tym szkoleniu. Na pewno usłyszycie je na lekcjach w naszych szkołach – i co najbardziej cieszy, niekoniecznie na lekcjach wychowania fizycznego. A jeśli nagle nauczyciel poprosi Was, aby dokończyć zdanie „byłam w sklepie i kupiłam…” to spodziewajcie się natychmiastowej poprawy nastroju od śmiechu wywołanego tym ćwiczeniem. 

Podczas omawiania zagadnień związanych z fizjoterapią dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego raz na kilka miesięcy warto zmieniać miejsca uczniom w klasie, jak dbać o proste plecy i wzmacniać koordynację. 

Największym wyzwaniem dla nauczycieli okazało się zachęcenie rodziców do wspólnych aktywności. To jest współpraca, którą na pewno trzeba wzmocnić. Mamy nadzieję, że nad tym popracujemy podczas kolejnych działań programowych – czyli sportowych spotkań w szkołach dla uczniów i ich opiekunów. 

Serdeczne podziękowania dla Anny Majchrzak i Katarzyny Domaradzkiej za ugoszczenie nas w swojej placówce. 

 

SZKOŁO, ODWAGI!: drugie warsztaty dla nauczycieli

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt jest realizowany na terenie miasta stołecznego Warszawy dla szkół ze wszystkich poziomów edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem założeń „Programu rozwoju edukacji w Warszawie 2013-2020” oraz programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.