Autorskie filtry do wody, gry planszowe, plecione lalki, automatyczna mini szklarnia, własnoręcznie tworzone mapy miasta i instrumenty dawne, teledyski uczniowskie, atlas drzew i wiele innych, to projekty edukacyjne zrealizowane przez młodzież oraz nauczycieli i nauczycielki i zaprezentowane 7 czerwca na festiwalu w ramach VII edycji Edukacji Inspiracji. W programie udział wzięło 30 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski, którzy uczą starszych uczniów i uczennice klas 4-8 ze szkół podstawowych publicznych i społecznych. Każda z 30 szkół otrzymała grant na realizację swoich autorskich projektów edukacyjnych.

Szkoła pełna inspiracji

W programie Edukacja Inspiracja wraz z Fundacją EFC wspólnie przekazujemy wiedzę na temat tego, jak budować społeczność nauczycielską opartą na wymianie wiedzy i dobrych praktykach. Udostępniamy narzędzia i organizujemy warsztaty, na których uczymy, jak wzmacniać w uczniach i uczennicach poczucie własnej wartości i sprawczości, jak przygotować autorskie projekty edukacyjne i je efektywnie realizować. Opowiadamy na czym polega storytelling i dlaczego jest przydatną metodą do wykorzystywania w szkole oraz w jaki sposób wzmacniać umiejętności wystąpień publicznych i przełamywać swoje bariery, po to, aby śmielej opowiadać o osiągnięciach.

Program Edukacja Inspiracja niesie za sobą ideę o tym, że w każdym dziecku tkwi potencjał i talent, a w ich odkryciu szczególną rolę odgrywają mądrzy, uważni i inspirujący dorośli. Doceniamy nauczycieli i nauczycielki poprzez umożliwienie im realizacji własnych pomysłów, aby mogli ze śmiałością wychodzić poza schematy standardowych zajęć szkolnych.

W Edukacji Inspiracji dajemy nauczycielom i nauczycielkom swobodę w wyborze tematu projektu i przestrzeń na samodzielną realizację własnej wizji. Jednak wspólnym i głównym kryterium każdego z nich jest rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich. Projekty realizowane są często w terenie, włączają w proces rodziców i mieszkańców, a zespoły działają wraz ze społecznością lokalną.

Edukacja Inspiracja jest jak puzzle - łączy wiedzę, pasję i zabawę w spójną całość.

Festiwal projektów Edukacji Inspiracji

W tegorocznej edycji uczestnicy i uczestniczki pracowali nad swoimi projektami od początku stycznia do końca maja. W tym okresie nauczyciele i nauczycielki brali udział w spotkaniach stopklatkowych online, szkoleniach lokalnych i wizytach studyjnych. W piątek 7 czerwca 2024 odbył się festiwal podsumowujący VII edycję programu Edukacja Inspiracja. Uczestnicy programu, wraz z owocami swoich prac projektowych, zjechali się z całej Polski do gmachu Muzeum POLIN w Warszawie.

Podczas 5 godzinnego wydarzenia zespoły prezentowały efekty swoich projektów w dwóch turach, młodzież oraz nauczyciele uczestniczyli także w warsztatach, podczas których dzielili się z innymi uczestnikami przemyśleniami o procesie twórczym, dobrymi praktykami, sukcesami, ale też porażkami, z których wyciągali wnioski i uczyli się je akceptować.

Projekty były różnorodne – związane z ochroną przyrody, wiedzą o roślinach i zwierzętach, lokalną kulturą czy historią regionu. Był autorski filtr do wody, automatyczna mini szklarnia, gry edukacyjne m.in. o ślimakach czy o II wojnie światowej, teledyski własnej realizacji, strefa chilloutu, strefy kulinarne, własnoręcznie wykonane instrumenty dawne, szydełkowanie i robótki ręczne, malowanie, klasyczne już gry kółko i krzyżyk czy skakanie przez gumę, autorskie gry planszowe i karciane oraz quizy. Spacerując po stoiskach nie można było się nudzić. Uczniowie i uczennice chętnie dzielili się swoją wiedzą i pomysłami. W projekty włożono wiele pracy, ale także pasji i zainteresowań ich twórców.

Festiwal projektów edukacyjnych był doskonałym momentem na integrację i nawiązanie nowych znajomości przez młodzież oraz wzmocnienie relacji nauczycielskich. Edukatorzy i edukatorki przez cały okres trwania programu sieciowali się i tworzyli kreatywną, aktywną i otwartą na innowacje społeczność szkolną.

Fotorelacja z wydarzenia

Edukacja Inspiracja to program prowadzony przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą.