Końcówka starego i początek nowego roku były bardzo intensywne dla zespołu programu Wartość dodana. W grudniu odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu, kończyliśmy pracę nad plakatami, a w styczniu pracowaliśmy nad zadaniami matematycznymi i testowaliśmy ich kolejne wersje w szkołach. Wszystko po to, żeby zaprosić Was do pilotażowej edycji programu Wartość dodana, do której właśnie trwa rekrutacja.

Po miesiącach pracy nad materiałami, podczas spotkania w Dublinie, zorganizowaliśmy wewnętrzną “lekcję pokazową” i sami na sobie przetestowaliśmy gotowe ćwiczenia. Doszliśmy do ciekawych wniosków, które pozwoliły nam zmodyfikować i ulepszyć przygotowany materiał. Podjęliśmy decyzje o ostatecznej formie tworzonych przez nas pomocy i zastanawialiśmy się, jak stworzyć zestaw materiałów, z którego nauczyciele ze wszystkich krajów partnerskich będą chcieli korzystać również po zakończeniu programu.

Tak wypracowaną wersję zadań oddaliśmy szkołom do pierwszych testów i na podstawie informacji zwrotnej stworzyliśmy modelowe zadania. Materiał już w marcu oddamy w ręce nauczycieli matematyki biorących udział w pilotażu programu Wartość dodana w Hiszpanii, Holandii, Irlandii i w Polsce. W duchu metody design thinking, cały czas pozostajemy otwarci na modyfikacje i ulepszanie zadań tak, by jak najlepiej odpowiadały na potrzeby nauczycieli i uczniów.

Przewodnią myśl naszego programu – “matematyka jest wszędzie” – będziemy przekazywać nie tylko w zestawie zadań matematycznych, ale również na serii dziewięciu plakatów. I to właśnie początek roku był okresem ostatnich prac nad ich grafiką i treścią. Uspójnienie wszystkich tekstów w czterech wersjach językowych okazało się dużym wyzwaniem. Już niedługo będziecie mogli ocenić, jak sobie z nim poradziliśmy.

Jeśli jesteście zainteresowani świeżym spojrzeniem na matematykę i szukajcie niestandardowych narzędzi pracy – ten program jest dla Was. Rekrutację szkół do pilotażu kończymy 28 lutego. Regulamin programu znajdziecie tutaj, a formularz zgłoszeniowy jest dostępny tutaj.

Udowodnijmy wspólnie, że “matematyka jest wszędzie”!

Autorka: Anna Urbańska