W październiku nauczyciele, bibliotekarze, osoby pracujące w świetlicach szkolnych oraz wszyscy, którzy na co dzień pracują z dziećmi, będą mogli wziąć udział w webinariach, podczas których dowiedzą się, jak wspierać młodych ludzi w rozsądnym korzystaniu z internetu. Spotkania te są praktyczną odpowiedzią na współczesne wyzwania towarzyszące edukacji medialnej.

Cykl trzech webinariów odpowiada na potrzeby zgłaszane przez osoby pracujące z dziećmi (przede wszystkim w szkołach podstawowych), w tym na potrzebę rozwijania wiedzy w zakresie edukacji medialnej oraz potrzebę dyskusji o wartościach i postawach w świecie online/offline. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak rozmawiać z uczniami o byciu w sieci i jak pomóc im budować spójną, obywatelską podstawę, a także w jaki sposób czytać i intepretować obrazy oraz rozumieć ich kontekst. Poznają mechanizmy działania mózgu i ich wpływu na zachowania uczniów w cyfrowej i analogowej rzeczywistości.

Spotkania poprowadzi Marta Puciłowska, wiceprezeska Fundacji Szkoła z Klasą. Porzuciła pracę tłumaczki ustnej na rzecz działania w edukacji, bo wierzy w misję swojej Fundacji. To kulturoznawczyni, doświadczona nauczycielka i certyfikowana trenerka STOP. W pracy korzysta z różnorodnych doświadczeń zawodowych, wplatając elementy design thinking i inquiry-based learning. Lubi opowiadać historie, które pomagają zrozumieć skomplikowane procesy.

Szkolenie jest zainicjowane przez TechSoup Europe we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą. Obejmuje trzy spotkania online (prowadzone za pośrednictwem platformy Cisco Webex Meeting / Cisco Webex Training) w dniach 13, 20, 27 października 2020 roku, w g. 19:00-20:30, w tym:

  • Wartości w sieci. Jak uczyć offline o byciu online? (wtorek, 13 października, g.19:00)
    Czy wchodząc do internetu stajemy się nagle innymi ludźmi? Czy istniejemy w wersji cyfrowej i wersji analogowej? A może dziś ten podział nie ma już racji bytu? W czasie spotkania porozmawiamy o wartościach i postawach, przyjrzymy się, jak rozmawiać z uczniami o byciu w sieci i jak pomóc im budować spójną, obywatelską podstawę.

  • Krytyczne spojrzenie. Jak czytać i intepretować obrazy? (wtorek, 20 października, g. 19:00)
    Żyjemy w kulturze obrazkowej, w świecie zdjęć w portalach społecznościowych, czy w cyfrowych serwisach informacyjnych. Zastanowimy się wspólnie, dlaczego warto zatrzymać się nad obrazem na dłużej, przyjrzeć się zdjęciu i zastanowić, jakie budzi w nas emocje, jaki kontekst mu towarzyszy, jaki był cel autora i – co najważniejsze – jak o tych zagadnieniach rozmawiać z uczniami.

  • Witajcie w naszej bańce. Dlaczego mózg lubi to, co zna? (wtorek, 27 października, godzina 19:00)
    Skąd biorą się bańki i dlaczego jest nam w nich wygodnie? Jaki mechanizm stoi za tym, że łatwiej nam z tym, co znane i oswojone? W czasie spotkania zastanowimy się nad mechanizmami działania mózgu i przyjrzymy się, jak przekładają się na nasze i naszych uczniów zachowania w cyfrowej i analogowej rzeczywistości.

Aby wziąć udział w cyklu webinariów Wszyscy jesteśmy w sieci. Jak o byciu online rozmawiać z uczniami? wystarczy do 11 października 2020 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zajmuje to ok. 20 minut.

 

W przypadku pytań lub niejasności zachęcamy do kontaktu z Karoliną Dziełak, Koordynatorką ds. Szkoleń (TechSoup Europe), e-mail: kdzielak@techsoupeurope.org

 

Jeśli interesuje Cię tematyka przeciwdziałania dezinformacji, odwiedź również Hive Mind.

Hive Mind jest platformą zaprojektowaną, żeby ułatwić rozwój kompetencji medialnych, niezbędnych do odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych. Na stronie Hive Mind możesz rozwijać się wspólnie z całą społecznością praktyków. Znajdziesz tam również nasze własne, niestandardowe narzędzie do analizy treści mediów społecznościowych (Social Media Radar) i kursy online do samodzielnej nauki. Wszystko to z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa w Internecie.