Jedyny w swoim rodzaju Festiwal Szkoły z Klasą online już za nami! To spotkanie było wyjątkowe nie tylko ze względu na porę roku (dotychczas spotykaliśmy się w czerwcu), ale też dlatego, że pierwszy raz całe wydarzenie przenieśliśmy do sieci. W roku, w którym nic nie jest standardowe, postawiliśmy na nowe rozwiązania, by mimo wszystko móc się z Wami spotkać.

Festiwal jest nierozerwalnie związany z programem Szkoła z Klasą – flagowym działaniem Fundacji. Nie inaczej było w tym roku. To uroczysty finał przedłużonej przez pandemię 18. edycji tego programu. Na specjalnym warsztacie dla uczestników Szkoły z Klasą pokazaliśmy narzędzie Nearpod, które świetnie sprawdzi się do prezentowania efektów programu w zdalnej formie. Festiwal był też okazją, żeby raz jeszcze przybliżyć metodę design thinking, na której opiera się nasz program. Wszystkich, których zainteresowaliśmy zapraszamy do nowej edycji Szkoły z Klasą, którą zaczniemy we wrześniu 2021 roku.

Od początku planowania Festiwalu mieliśmy jedno założenie – każdy uczestnik będzie mógł sam ułożyć sobie program skrojony na własne potrzeby. I tak powstało wydarzenie, w którym to Wy wybieraliście warsztaty i wykłady w tematach, które najbardziej Was interesowały. Wśród propozycji znalazły się cztery wystąpienia ekspertów oraz sześć praktycznych warsztatów. A to wszystko w sześć godzin, w trzech równocześnie trwających blokach, na dwóch platformach online. Niemałe wyzwanie logistyczne, ale udało się!

Na pierwszy ogień – Karol Jachymek. Nasz gość opowiadał o tym, co dzieci i młodzież robią w internecie, z jakich aplikacji korzystają i na jakie platformy wchodzą. Wspólnie z uczestnikami przyglądał się też temu, w jaki sposób popularne narzędzia internetowe wykorzystać w nauce online.

Następnie przyszedł czas na rozmowę o zdrowiu psychicznym uczniów. Wiceprezeska Fundacji Szkoła z Klasą Marta Puciłowska wspólnie z Angeliką Fredrich z Nastoletniego Azylu rozmawiała o kondycji polskich uczniów, o tym jak dbać o zdrowie psychiczne w klasie i co robić, kiedy dojdzie do kryzysu. Pretekstem było badanie, które przeprowadziliśmy w ramach projektu Rozmawiaj z Klasą finansowanego w ramach Programu Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

Podczas wydarzenia była też z nami ekspertka edukacyjna, przewodnicząca Rady Fundacji Szkoła z Klasą Alicja Pacewicz, która przybliżyła kilka wpływowych teorii dobrego uczenia się. Nie zabrakło Piageta, Wygotskiego czy Dwecka, a wszystko po to, by zobaczyć, co z tych teorii wynika dla nauczycieli i uczniów również w kontekście zdalnego nauczania.

Mówiąc o dobrym uczeniu, nie mogliśmy pominąć tematu utrzymania uwagi uczniów i atrakcyjności przekazywanych treści w czasie nauki zdalnej. Swoimi doświadczeniami podzielił się z uczestnikami Rafał Szymczak, który zaprezentował krok po kroku, w jaki sposób tworzyć animowane mapy, schematy czy grafy, które szczególnie przydadzą się na lekcji historii i języka polskiego. Rozszyfrował tajemnicze pojęcie – data storytelling – które mamy wrażenie, że będzie zyskiwało na popularności w najbliższych miesiącach.

Równolegle z wykładami odbywały się praktyczne warsztaty. Uczestnicy w mniejszych grupach mogli wziąć udział w wybranym przez siebie spotkaniu prowadzonym przez naszych trenerów: Martę Florkiewicz-Borkowską, Joannę Stompel, Zbigniewa Bujaka, Annę Wójcik-Jachowicz, Michała Szeląga, Agnieszkę Halicką i Gretę Droździel-Papugę.

Poza wspomnianymi już warsztatami o narzędziu Nearpod i metodzie design thinking, uczestnikom Festiwalu Szkoły z Klasą online zaproponowaliśmy następujące szkolenia: wykorzystanie aplikacji Genially, zastosowanie metody STEAM w lekcjach online oraz praktyczne pomysły aktywizujące klasę i integrujące ją w zdalnym nauczaniu.

Swobodna wymiana doświadczeń, rozmowy w kuluarach i żywe dyskusje na warsztatach to stałe elementy naszych stacjonarnych wydarzeń. Przestrzeni do takich rozmów nie mogło zabraknąć również podczas Festiwalu Szkoły z Klasą online. O lekcjach, jakie możemy wynieść z pandemii i o wyzwaniach zdalnej edukacji porozmawialiśmy z nauczycielami „przy kawie” w zoomowym pokoju nauczycielskim. Dziękujemy za garść inspiracji i pozytywnej energii.

To był intensywny twórczy i uczący dzień. Nie zabrakło też dawki dobrego humoru. Dziękujemy, że byliście z nami!

Tych, którzy nie mogli być z nami, zachęcamy do obejrzenia nagrania.

 

 

Poniżej znajdziecie też notatki wizualne, które podsumowują wszystkie wystąpienia naszych ekspertów.

Wyjątkowy Festiwal Szkoły z Klasą online za nami!

 

 

Wydarzenie zrealizowane w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Centralny Dom Technologii jest partnerem Festiwalu Szkoły z Klasą. ClickMeeting jest partnerem technologicznym Festiwalu Szkoły z Klasą online.