W programie Zaprojektuj szkołę kolejny etap działań. Tym razem każda ze szkół biorących udział w projekcie wzięła udział w warsztacie architektonicznym prowadzonym na terenie każdej placówki przez naszą ekspertkę, architektkę – Agnieszkę Czachowską. 

Zespoły projektowe z wielkim zaangażowaniem przystępowały do wspólnej pracy. 

Pierwsza część warsztatów miała na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży podstawowych pojęć z zakresu architektury i kreowania przestrzeni. Uczniowie rozmawiali o funkcji miejsca, przedstawiali rezultaty diagnozy potrzeb i swoje wybory związane ze zmianą konkretnych przestrzeni.

Następnie przeprowadzali inwentaryzację – mierzyli, robili rzuty danego miejsca, a potem za pomocą metody collage’u (kolaż pomysłów) projektowali swoje przestrzenie, przerzucając pomysły na papier. W ruch poszyły kredki, flamastry, nożyczki, taśmy i gazety. Pomysłów było mnóstwo, od zmian w bibliotece i stołówce, po adaptację korytarzy, „norek” i kącików, a nawet altanki i sale na świeżym powietrzu.

Praca w grupach poszła im świetnie – każdy zespół kończył warsztat z konkretnymi pomysłami na zmianę i wskazówkami jak mogą jej dokonać.

Trenerka przygotowała również prezentację zawierającą kilka przykładów inspirujących wnętrz z całego świata i pomysłów, które uczniowie mogą wykorzystać w swojej szkole.

Kolejne warsztaty architektoniczne już w marcu. Z pewnością pomogą one wdrożyć uczniom ich wymarzone rozwiązania przestrzenne w życie. Być może części grup uda się do tego czasu rozpocząć choć niektóre zmiany? Czekamy z niecierpliwością!

ZAPROJEKTUJ SZKOŁĘ: planujemy zmiany z architektką!

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Projekt realizowany na terenie miasta stołecznego Warszawy dla szkół wszystkich poziomów edukacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem założeń „Programu rozwoju edukacji w Warszawie 2013-2020” oraz programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”.