28 marca, w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, świętowaliśmy sukces autorów najlepszych projektów konkursu Inwestujemy u siebie – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy stworzyli projekt inwestycji w lokalne innowacje. Podczas uroczystego finału poznaliśmy zwycięzców konkursu, debatowaliśmy o sytuacji gospodarczej w UE oraz uczyliśmy się współpracy na warsztatach.

Finalistów i opiekunów powitali na gali dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Alicja Pacewicz, wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej i współzałożycielka Fundacji Szkoła z Klasą. Gospodarze podkreślali, że uczniowskie projekty to optymistyczna prognoza dla Unii Europejskiej mierzącej się obecnie z trudnymi wyzwaniami ekonomicznymi i politycznymi. Wasze pomysły pokazują, jakie cechy powinno mieć dobre inwestowanie, są zrównoważone i włączające. – podsumowała prace finalistów Alicja Pacewicz.

Po rozdaniu nagród Przedstawicielstwo KE zaprosiło uczniów i nauczycieli do debaty na temat aktualnej sytuacji gospodarczej UE. Doradca ds. ekonomicznych PKE, Tomasz Gibas wychodząc od krótkiej charakterystyki Planu Junckera opowiedział o kulisach pracy instytucji europejskich oraz grupy G20, odpowiedział na pytania o drogę Polski do G20, odpowiedni moment na wejście do strefy euro czy różnice między Radą Europejską a Radą Unii Europejskiej.

Po debacie odbyły się warsztaty przygotowane przez CEO i Fundację Szkoła z Klasą, podczas których uczniowie zgłębiali tajemnice design thinking i ćwiczyli współpracę przy wspólnym tworzeniu kruchych konstrukcji. Warsztaty prowadzili doświadczeni trenerzy: Ewa Duda-Maciejewska i Mateusz Wojcieszak.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu oraz prace finalistów przygotowane w formie prezentacji w Prezi.

W kategorii SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE przyznano nagrody:

 • I miejsce – Zespół Dream Team GIM TV – Międzyszkolna Sekcja Filmowa GIM TV przy Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. I. Sendler
 • II miejsce – Szkolne Towarzystwo Entuzjastów Reklamy z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. J. Groszkowskiego w Radomsku
 • III miejsce – Zespół „Elektryk” z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. J. Groszkowskiego w Radomsku
 • IV miejsce ex aequo:
  Zespół Na lepsze z Korczakiem z V Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Tarnowie
  Zespół „Młodzi poszukiwacze” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie;
 • VI miejsce – Zespół „Słodki projekt” z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście

W kategorii GIMNAZJA przyznano nagrody:

 • I miejsce – Zespół Young Team GIM TV, Sekcja Filmowa GIM TV z Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. I. Sendler
 • II miejsce – Zespół HealthCrew z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku
 • III miejsce – Zespół Patchwork Cobra z ZSG nr 3 im. F. Chopina w Milanówku
 • V miejsce – Zespół Młodzi innowatorzy z Europejskiego Gimnazjum Społecznego dr Rahn w Zielonej Górze;
 • VI miejsce ex aequo:
  Zespół Ekonomistki W Okularach z Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej
  Zespół Bajarzy 3 z Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu;

Zadanie konkursowe było złożone, wymagało od uczestników nawiązania współpracy z wybraną firmą lokalną i wspólnego opracowania pomysłu na inwestycje w innowacje, które przyczynią się do pozytywnych zmian w społeczności lokalnej. Uczniowie kręcili spoty zachęcające inwestorów do finansowego wsparcia własnych projektów. Projekty pokazywały fakty dot. rynku lokalnego i firmy oraz perspektywy przyszłego zysku (nie tylko finansowego, ale też rozwoju regionu, społeczności, nowej branży).

W tym roku Jury oceniało nie tylko spot, ale także cały projekt: uwzględnienie zastanego kontekstu (profilu, zasobów i możliwości firmy), uzasadnienie ekonomiczne, korzyści dla społeczności lokalnej, możliwe utrudnienia w realizacji projektu; koszty, współpracę uczniów z firmą oraz w ramach zespołu uczniowskiego. Brało również pod uwagę potencjał i pomysłowość projektu oraz dopasowanie przekazu do potencjalnych odbiorców – inwestorów.

Doceniamy ogromne zaangażowanie twórców projektów oraz pracę włożoną w przygotowanie spotów. Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!