100 lat codzienności Polski to projekt, który kierujemy do szkół i placówek prowadzących działalność społeczno-kulturalną. Jest to nasz autorski pomysł na uczczenie w wyjątkowy sposób setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt opiera się na prostym pomyśle listu w butelce: kartek pocztowych z indywidualnymi wiadomościami napisanymi przez młodych ludzi do losowo wybranych nieznajomych. Na pocztówkach znajduje się osiem archiwalnych zdjęć z różnych okresów historii Polski, wszystkie dotyczą życia codziennego. Zdjęcia nie skupiają się na ważnych wydarzeniach historycznych czy oficjalnych uroczystościach. Pokazują Polskę codzienną – taką, w której kolejne pokolenia uczyły się, odpoczywały, pracowały.

Praca z fotografiami da dzieciom i młodzieży okazję do refleksji na temat własnej kultury i tożsamości, a materiały przez nas przygotowane pokazują pomysły na różnorodne zajęcia z zakresu edukacji artystycznej, historycznej i obywatelskiej, dzięki którym każdy nauczyciel lub edukator może samodzielnie przeprowadzić lekcje lub warsztaty.

Więcej o programie 100 lat codzienności Polski

Rekrutacja trwa do 15 października 2018 roku.

Projekt objęty honorowym patronatem  Ministra Edukacji Narodowej.