W kolejnej porcji animacji rysunkowych o edukacji trzy znakomite pozycje, tym razem wszystkie o tym, co nam wyraźnie pomaga w uczeniu się, a co może ten proces utrudniać – i dlaczego tak się dzieje.

Pierwszy filmik rozprawia się z jednym ze starych edukacyjnych mitów, zgodnie z którym lęk i stres motywuje ludzi do nauki i poprawia ich wyniki. Drugi przypomina, jak ważne jest zaangażowanie w naukę – i wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Trzecia animacja przypomina, o co chodziło w starogreckim micie o Pigmalionie i pokazuje, jaka może być moc sprawcza wiary nauczyciela/lki w dziecko.

Życzymy mocnych edukacyjnych wrażeń!

Dlaczego stres i strach przeszkadzają nam w nauce

Myślisz, że stres działa na ludzi motywująco? A co, jeśli tak naprawdę wyłącza twój mózg i utrudnia zapamiętywanie oraz racjonalne myślenie? Obejrzyj ten filmik, aby zrozumieć, co mają ze sobą wspólnego ucieczka przed lwem i… pisanie sprawdzianu.

Jak uczyć się z pasją i entuzjazmem

Czy pasja do robienia zakupów może pomagać się uczyć? Niestety nie, ale to właśnie pasja i entuzjazm sprawiają, że uczymy się szybciej i lepiej. Związki chemiczne, które nasz mózg uwalnia, kiedy jesteśmy szczęśliwi, mogą zwiększać efektywność uczenia się.

Efekt Pigmaliona

Czy najlepsze osiągnięcia w szkole miałeś/łaś na zajęciach tych nauczycieli, którzy w ciebie autentycznie wierzyli i to okazywali? To bardzo prawdopodobne! Wysokie oczekiwania i wiara ze strony ważnych dla ucznia nauczycieli sprzyjają osiąganiu przez niego lepszych rezultatów. I w drugą stronę – negatywny obraz ucznia w oczach nauczycieli, może go zachęcać do zachowań, które tylko potwierdzą słuszność tych uprzedzeń…