Współczesna edukacja wymaga sięgnięcia po cyfrowe narzędzia edukacyjne. Dla nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii, przygotowaliśmy zestawienie kilku miejsc w sieci, które według nas mogą być atrakcyjnymi opcjami do wykorzystania podczas lekcji, pracy grupowej i indywidualnej.
Ciekawe strony i cyfrowe narzędzia edukacyjne do wykorzystania w szkole
1. Google Arts & Culture – edukacja wizualna
Jedną z najciekawszych wizualnie propozycji dla nauczycieli jest platforma Google Arts & Culture. Na platformie możecie wirtualnie spacerować po salach muzealnych, zbierać informacje o stylach w sztuce, wielkich nazwiskach i odkryciach. Architektura, malarstwo czy rzeźba są wspaniale sfotografowane, z interaktywnymi opcjami, z dodatkową zabawą paletą kolorów, z tematycznymi podrozdziałami, materiałami wideo m.in. o tańcu i tradycyjnych rytuałach. Możecie tworzyć swoje własne kolekcje, a nawet grać w edukacyjne gry, które są atrakcyjne wizualnie i cenne merytorycznie.
Platforma przygotowuje także czasowe wystawy wirtualne, które przyciągają uwagę zarówno narracją, jak i doborem materiałów graficznych. Tematyka wystaw sięga poza samą sztukę, dotykając tematów m.in. wydarzeń historycznych. W zasobach znajdziecie także kolekcje i wystawy z polskich placówek muzealnych i instytucji.
To doskonały sposób na połączenie edukacji cyfrowej i analizy obrazu z tradycyjną wiedzą o sztuce. Dostępne opcje czynią to narzędzie edukacyjne uniwersalnym dla wielu przedmiotów szkolnych.
2. Wikimedia Commons – bogactwo wizualnych zasobów edukacyjnych
Jeśli szukasz źródeł wizualnych na zajęcia, Wikimedia Commons to skarbnica darmowych zdjęć i grafik. Wiele ilustracji czeka na edukacyjne wykorzystanie: featured images, quality images oraz valued images. W każdej grupie mamy wybór zdjęć według tematu, ale zbiór pozwala na dowolne przemierzanie wielkiego drzewa kategorii i podkategorii.
Zdjęcia są darmowe, na wolnych licencjach, w doskonałej, bardzo dobrej lub dobrej jakości (rozdzielczość, ale też walory estetyczno-merytoryczne). Często są to prace nagrodzone w konkursach lub pochodzące z kolekcji znanych muzeów. Ilustrują hasła w Wikipedii, ale nie tylko! Możemy pobrać każdy plik bez logowania się do repozytorium Wikimedia Commons.
O czym trzeba pamiętać? O prawidłowym podpisaniu grafiki! Czy użyjesz jej podczas lekcji w formie drukowanej, na slajdach, czy na konferencji – zawsze pamiętaj o podaniu autorstwa i licencji. Podczas pobierania zdjęć zobaczysz pasek z gotowym podpisem do skopiowania.
Wspólne korzystanie z tych cyfrowych narzędzi edukacyjnych, może być także świetną okazją do rozmowy z młodymi osobami o otwartych zasobach i podstawach prawa autorskiego. Z przepastnych zbiorów Wikimedia Commons możesz także korzystać, używając telefonu komórkowego.
3. Kreatywna nauka historii z interaktywną mapą polskich skansenów
Dla nauczycieli, którzy chcą wprowadzić elementy edukacji partycypacyjnej i zaangażować uczniów i uczennice w planowanie wycieczek, portal Skanseny.net to doskonałe narzędzie. Planowanie wycieczek, programu ‘zielonych szkół’ może być początkiem tej zmiany.
Portal Skanseny.net jest interaktywną mapą skansenów w Polsce, która ułatwia planowanie wycieczek i kontakt z instytucjami. Został stworzony przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna jest już z nami długo, ale nadal jest świetnym miejscem do poznawania mapy Polski. Uczniowie mogą samodzielnie wyszukiwać skanseny, planować trasy i uczyć się komunikacji z instytucjami kulturalnymi.Proste linkowania prowadzą do stron konkretnych placówek muzealnych.
Chcecie z uczniami przećwiczyć komponowanie e-maila do instytucji? A może zasoby portalu – bogate w zdjęcia dawnej architektury wiejskiej – posłużą do rozmowy o niedawnych wyjazdach wakacyjnych Waszej szkolnej społeczności? Dzięki niemu takim cyfrowym narzędziom edukacyjnym ja ten można odkrywać polskie skanseny, zapoznawać się z lokalnymi tradycjami i historią. To świetny sposób na połączenie nauki o historii i kulturze z praktycznymi umiejętnościami, takimi jak komunikacja cyfrowa i współpraca zespołowa.
4. Gry planszowe i role-playing jako narzędzie edukacyjne
Gry planszowe i role-playing są kolejnymi, coraz bardziej obecnymi w szkołach elementami edukacyjnymi. Portal Gier Planszowych “Magia i Miecz” podsuwa nam darmowy i edytowalny generator kart postaci.W łatwy sposób i zależnie od poziomu edukacji można uzupełnić kartę – nazwać postać, opisać jej zdolności, załadować zdjęcie, zaprojektować obie strony karty, wreszcie wygenerować i pobrać.
Możliwości wykorzystania takiej niestandardowej pomocy edukacyjnej są nieskończone: od wcielenia się w postaci z dzieł literackich, przez odkrywanie geograficznych szlaków poszukiwaczy przygód, po rozmowy o bezpieczeństwie w sieci jeśli odpowiednio zaprojektujemy i karty, i scenariusz zajęć. Rozszerzona lista kart do generowania znajduje się tutaj.
Wykorzystaj polecane strony i cyfrowe narzędzia edukacyjne w swojej klasie
Korzystanie z nowoczesnych cyfrowych narzędzi edukacyjnych to klucz do efektywnej pracy w szkole. Strony takie jak Google Arts & Culture, Wikimedia Commons, interaktywna mapa Skanseny.net czy gra z generatorem kart postaci, oferują edukatorom ogromne możliwości wprowadzania nowych technologii do klasy. Warto z nich korzystać, aby urozmaicić zajęcia i rozwijać kluczowe kompetencje uczniów i uczennic w obszarach takich jak edukacja cyfrowa, kreatywność, partycypacja czy krytyczne myślenie.
Trzymamy kciuki za Was w tym roku szkolnym i za Wasze klasy pełne kreatywności i innowacyjnego podejścia do nauki!
Zestawienie przykładowych stron i narzędzi cyfrowych przydatnych w szkole przygotowała dla Was Klara Sielicka-Baryłka, koordynatorka międzynarodowego programu Be Internet Awesome w Fundacji Szkoła z Klasą.