Wierzymy, że gry i zabawy pełnią istotną rolę w procesie nauczania dzieci i młodzieży. Pragniemy zachęcić Was do sięgnięcia po gry edukacyjne, w odpowiedzi na różnorodne potrzeby nauczania w środowisku szkolnym. Gry edukacyjne stanowią pomocne narzędzia dla nauczycieli i nauczycielek w planowaniu angażujących i atrakcyjnych zajęć szkolnych i nie tylko.

Gry dla dzieci jako atrakcyjne narzędzia edukacyjne

Gry dla dzieci i młodzieży mogą być istotnym elementem edukacji.  Otwierają drzwi do kreatywnego uczenia się, pozwalając na eksplorację różnorodnych tematów i zagadnień w inny sposób niż tradycyjne metody nauczania. Jest to przede wszystkim bardzo atrakcyjna forma dostarczania i przyswajania wiedzy. Gry edukacyjne pomagają często w przystępny i ciekawy sposób zrozumieć skomplikowane zjawiska oraz abstrakcyjne pojęcia. Nauka poprzez zabawę daje również więcej przestrzeni na eksperymentowanie, podejmowanie decyzji, co rozwija umiejętności krytycznego myślenia. W ten sposób gry stają się nie tylko narzędziem przekazywania wiedzy, ale również sposobem na rozbudowanie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów i uczennic, które są niezbędne w  życiu codziennym.

Metody stosowania gier dla dzieci w procesie nauczania

W trakcie zajęć szkolnych gry edukacyjne mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania. Są to doskonałe narzędzia dla nauczycieli i nauczycielek, dzięki którym mogą projektować angażujące lekcje. Gry mogą być stosowane w formie plansz, kart, wydrukowanych elementów, ale także w formach cyfrowych na komputerach lub wyświetlane na rzutniku w klasie. Takie gry edukacyjne najlepiej sprawdzają się w podziale na grupy lub angażując całą klasę na raz, co przy okazji dobrze służy integracji dzieci i młodzieży oraz budowaniu relacji uczeń – nauczyciel. W czasie poza szkołą gry doskonale sprawdzają się jako narzędzie budowania więzi rodzinnych oraz do wspólnego relaksu i angażującej rozrywki. Nauka przez zabawę stanowi świetną okazję do ciekawych rozmów i dyskusji.
W ramach nauki przez zabawę możecie poruszać tematy związane m.in. z bezpieczeństwem w sieci, dobrostanem cyfrowym, zdrowiem psychicznym, wielokulturowością oraz procesami historycznymi.

Nasze propozycje gier edukacyjnych dla dzieci i młodzieży

Interlandia

To przygoda online, która przedstawia najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w internecie w formie wciągających interaktywnych zabaw i wyzwań. Dzięki grze w Interlandię dowiecie się, jak radzić sobie z fake newsami, oszustwami oraz jak się zachować, napotykając niewłaściwie oraz krzywdzące treści. W Interlandię możecie grać podczas lekcji indywidualnie na komputerach lub wyświetlić na rzutniku i wspólnie w grupie uczniów wraz z prowadzącymi zajęcia świadomie i bezpiecznie odkrywać świat internetu.

Turniej Asów Internetu

To darmowa gra edukacyjna w formie print & play, która jest odwzorowaniem prawdziwej rozgrywki teleturnieju, w którym zmierzyły się ze sobą dwie drużyny uczniowskie. Można ją wydrukować lub wyświetlać na rzutniku w klasie. Gra pozwoli uczestnikom i uczestniczkom dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w internecie i poznać istotne pojęcia związane ze zjawiskami online.

Zakazane słowa

Gra pomaga uczniom i uczennicom zapamiętać kluczowe postacie z okresu 1917–2004 oraz omawiać z uczniami i uczennicami temat totalitaryzmów i demokratyzacji. Można ją wydrukować i używać w klasie podczas zajęć grupowych.

Gra edukacyjna “Misja Kapibara”

Gra edukacyjna "Misja Kapibara"

Misja Kapibara to gra w formie podcastu (głosu użyczyli: Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski). Zawiera 20 minutową historię detektywistyczną, w czasie której uczestnicy dostają do zrobienia pięć zadań. Element edukacyjny zaszyty jest niejako pod powierzchnią fabuły. Skoncentrowani na śledzeniu historii głównej bohaterki, Klary Kapibary, uczestnicy nie zauważają, że w czasie miłego spędzania czasu, poddawani są działaniu mechanizmów, które mogą, ale nie muszą działać na ich korzyść. Wartość edukacyjna gry dotyka takich obszarów jak: monetyzacja społeczności, prywatność w sieci, społeczna odpowiedzialność biznesu czy profilowanie reklam.

Gra Kalambury "Razem w Klasie. Wspólny język"

Gra kalambury „Razem w Klasie. Wspólny język”

Jest świetnym narzędziem edukacyjnym w klasach wielokulturowych, szczególnie w klasach, do których uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy. Składa się 60 dwustronnych kart z rysunkami i hasłami w języku polskim i ukraińskim. Taka gra to doskonała forma komunikacji międzykulturowej oraz nauki nowych słówek. Kalambury są dostępne tylko ramach paczek w programie Razem w Klasie.

Gra edukacyjna "Misja: Zdrowie"

Misja: Zdrowie

Mechanizm gry przypomina popularne kalambury. Zadaniem uczniów i uczennic jest przedstawianie i odgadywanie haseł związanych ze stylem życia i aktywnością. Skupia się na czterech obszarach: odżywiania, aktywności, profilaktyki, umysłu i emocji. Gra jest punktem wyjścia do rozmowy z uczniami o codziennych nawykach zdrowotnych.

Gra edukacyjna "Szkoła na czasie"

Szkoła na czasie

To edukacyjna podróż w czasie, która uwolni uczniów od trzymania się realiów panujących w ich szkole i zachęci do wyrażania prawdziwych opinii i emocji dotyczących ich wymarzonej szkoły.

Gry edukacyjne pozwalają na rozwijanie różnorodnych kompetencji i stanowią doskonałą rozrywkę. Zachęcamy do wykorzystania ich nie tylko w procesie nauczania, ale także jako rozrywki pozaszkolnej.