Na przełomie lutego i marca po raz kolejny spotkaliśmy się z uczestnikami trzeciej edycji Edukacji Inspiracji. Tym razem w ramach Lokalnych Spotkań przeprowadziliśmy szkolenia w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. A wszystko po to by wesprzeć nauczycieli oraz ich uczniów w dalszej realizacji projektów edukacyjnych.

Szkolenia dla uczestników poprowadziły trenerki Fundacji Szkoła z Klasą – Anna Wójcik-Jachowicz, Izabela Meyza oraz Joanna Stompel. Każde ze spotkań rozpoczęliśmy od tematu motywacji. Trenerki wspólnie z uczestnikami zastanawiały się nad tym, co motywuje nas i uczniów do działania oraz w jaki sposób możemy wzmocnić motywację uczniów do pracy w projekcie. Wspólnie pochyliliśmy się także nad tematem współpracy – ważnym obszarem w pracy metodą projektu. Rozmawialiśmy o trudnościach i barierach jakie mogą się pojawić w zespołach uczniowskich. Na przykładzie studium przypadku szukaliśmy przyczyn i rozwiązań problematycznych sytuacji. Zastanawialiśmy się również nad komunikacją w sytuacjach, kiedy w projekcie coś nie wychodzi, a dla wzmocnienia tego procesu ćwiczyliśmy aktywne słuchanie.

Na zakończenie szkolenia szukaliśmy pomysłów na zaprezentowanie projektu i jego efektów. Ta inspirująca rozmowa miała pomóc uczestnikom przygotować się do prezentacji projektów podczas Spotkania podsumowującego, które odbędzie się w maju w Warszawie.

Jak zwykle w trakcie naszych szkoleń nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń oraz prezentację ćwiczeń i narzędzi, które nauczyciele mogą wykorzystać w projekcie edukacyjnym, ale i w codziennej pracy.

Lokalne Spotkania Edukacji Inspiracji były również okazją do spotkania się z regionalnymi koordynatorami Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC, którzy opowiedzieli uczestnikom programu o rekrutacji do programu Horyzonty. Jest to program stypendialny dla uczniów z małych miejscowości prowadzony przez Fundację EFC od blisko 10 lat. Więcej na temat rekrutacji do programu możecie dowiedzieć się pod tym linkiem.

EDUKACJA INSPIRACJA: o motywacji, współpracy i komunikacji podczas lokalnych spotkań